fbpx

Avukat nasıl reklam yapar?

Avukat nasıl reklam yapar? isimli makalemizin isminden de anlayabileceğiniz gibi bu yazımızda, reklam yasağı olan avukatların isimlerini nasıl duyurabileceğine yönelik bilgiler vermekteyiz.

Öncelikle avukatın tanımına bakalım; avukat, hukuk öğrenimi görmüş, hak ve yasa işlerinde isteyenlere yol göstermeyi, mahkemelerde, devlet dairelerinde başkalarının hakkını aramayı, korumayı meslek edinen ve bunun için yasanın gerektirdiği şartları taşıyan kimseye denir. Bir avukat serbest ya da bir kuruma bağlı olarak çalışabilir.

Avukatların müvekkillerine karşı çok fazla yükümlülüğünün bulunmasının yanı sıra, bir de müşteri bulmak, daralan piyasa koşullarında zorlaşabiliyor. Ayrıca avukatlar reklam yasağı olmasından dolayı da Google ve sosyal medya reklamları bile verememektedirler. Özellikle büyük şehirlerde daha fazla avukat seçeneğinin olması, ismi daha fazla bilinen veya sosyal çevresi fazla olan avukatlar için bir avantaj, işe yeni başlayan veya sosyal çevresi daha az olan avukatlar için dezavantaj olabilmektedir. Bu durum aslında bir kader değildir. Sadece bakış açısını değiştirmek ile ismi daha az bilinen avukatlar da tanınır, bilinir avukat olabilmektedir.

Bulunabilmenin en önemli yolu web sitesi

Avukatların çoğu arama motorlarında bulunabilmek için web sitesi yaptırmaktadır. Ancak, genellikle çoğu bulunamamaktadır. Bunun en önemli nedeni başında planlanmayan, güncellenmeyen, geliştirilmeyen web siteleridir. Kısacası web sitesi yapılması için bulunan firmayı fiyata odaklanarak seçmelerinin negatif sonucudur. Bu durumu Google’a “avukat web sitesi” yazıp çıkan sonuçlardan da anlayabilirsiniz. Bir avukatın internetteki yüzü web sitesidir. Bu yüzden web sitesi yaptırırken firmaların size sağlayacakları yararı göz önünde bulundurun. Web sitesi yaptırmak için çok fazla firma ile görüşün.

Örnek vermek gerekirse; Kadıköy’de avukat olduğunuzu varsayalım. Kadıköyde’de 1000 adet avukatın web sitesi olsun. İnternette bir kullanıcı sizin semtinizde avukat arıyor ve Google’a “Kadıköy avukat” yazıyor. İlk sayfada 10 sıra varken, sizin siteniz 1000 avukatın sitesi arasından sıyrılıp nasıl çıkacak? Web sitenizin çıkabilmesi için ne yapıyorsunuz? Web sitesi yaptırdığınız firmadan ne gibi hizmetler alıyorsunuz? 3-5 sayfa yapılan avukat web sitesi, ziyaretçi girme olasılığı düşük boşuna yapılmış bir web sitesidir.

Örnekte verildiği gibi bu kadar rakip varken sizi ön plana çıkaracak içerikler yazabilirsiniz. Özellikle çıkmak istediğiniz kelimelerle ilgili makaleler yazın. Sitenizi sürekli güncel tutun.

Google’ın olmazsa olmazı Google işletme kaydı

Özellikle son yıllarda Google’ın harita sistemini geliştirip ismini “Google işletme kaydı” yapmasıyla birlikte burada var olmak çok önemli bir hâl aldı. Kullanıcıların yaptıkları lokasyon bazlı aramalarda Google işletme kaydınız varsa çıkma ihtimaliniz var. Ancak işletme kaydını yaparken mutlaka tüm alanları doldurmaya özen gösterin. Burada da rakiplerinizin fazla olduğunu göz önünde bulundurun. Google işletme kaydı ücretsiz bir hizmettir. Ancak profesyonel hizmet almak isterseniz ücretli olarak danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Sosyal medya her zaman güçlü

Kabul etmeliyiz ki sosyal medya artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Sizinle çalışmak isteyen veya avukat arayıp isminizi duyan kişilerin sosyal medya hesaplarında sizi arama ihtimali çok yüksek. Bu yüzden sosyal medya hesaplarınızı sürekli olmasa bile etkili kullanmanız gerekiyor. Hesaplarınızı bireysel değil, kurumsal olarak kullanmalısınız. Paylaştığınız resimler ve içerikler özenle seçilmelidir.

Basında haber olmak isminize değer katar

İsmi bir avukatın markasıdır. Bir başarınız, yazdığınız bir makale veya görüşünüz basında haber olursa markanıza önemli bir değer katacaktır. Özelikle dijital itibarınızın artması için yaptırdığınız haberlerin çok büyük önemi bulunmaktadır. Hakınızda yapılan Google aramalarında, olumlu çıkan haberler itibarınıza değer katarken, olumsuz çıkan haberler ise itibarınızı zedelemektedir. Basında yer alabilmeniz için mutlaka basın planlanması yapılması gerekmektedir. Kobimedya olarak bu konuda da profesyonel hizmet vermekteyiz.

Dijital kariyer plânı hizmetimiz kapsamında; avukat, doktor, mimar gibi profesyonel meslek grubundan, şirket yöneticilerine kadar çok geniş bir skalada hizmet vermekteyiz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara