fbpx

Başarılı bir e-ticaret sitesi nasıl olmalı ?

Son yılların en popüler yatırım alanlarından biri kuşkusuz e-ticaret . Şirketler ekonomik sıkıntılarını aşabilmek için standart satış kanalları yerine hızlı bir yükseliş trendini yakalayan e-ticaret gibi alanlarda yeni çözümler arıyor. Değişen ve gelişen koşullara ayak uydurmak için yeni nesil tüketici harcamalarını takip ediyorlar. Yaptıkları analiz neticesinde özellikle yurtiçi pazarda e-ticaret sektöründe artan bir talep olduğunu görerek yeni satış kanalları oluşturmaya başlayanların sayısında büyük bir ivme gerçekleşti. 2012-2017 yılları arasında %35 büyüme gerçekleştiren sektör , önümüzdeki yıllarda genç nüfus ve teknolojik gelişmelere paralel olarak çok daha fazla büyüyecek.

Dijital pazarda çeşitliliğin artması da e-ticaret sektörünü geliştiren etmenlerden biri. Gelişmenin bir diğer nedeni kişiselleştirme . Yapılan araştırmalara göre tüketici kendine özel alışveriş deneyiminden büyük mutluluk duyuyor. Peki yapılan e- ticaret yatırımının başarılı olması için olması neler yapılması , nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Her şeyden önce sitenin altyapısının çok iyi hazırlanması ve işleyişte sorun çıkarmaması gerekiyor. Yavaş açılan , sayfalar arasında hızlı geçiş sağlayamayan e-ticaret siteleri sınıfta kalıyor. Potansiyel müşteri adayı uzun dakikalar beklerken bir anda satışı iptal edip ürünü başka bir sitede bulmak üzere çıkış yapabiliyor. Bu yüzden müşterinin satış deneyimini pratik hale getirmek e-ticaret başarısı için inanılmaz önemli.

Bir diğer başarı faktörü de müşterinin satın aldığı ürüne hızlı erişim beklentisini karşılayabilmek. Bu teslimat trafiğini iyi yöneten e-ticaret siteleri kalıcı başarı için önemli bir kriteri yerine getirmiş oluyor.

Ürün iadesi ve ürün değiştirme hizmetleri de müşteri memnuniyeti için en az teslimat hızı kadar önem taşıyor. Müşterinin çok önem verdiği bir diğer ayrıntı da sitede yanıltıcı bilgiler verilmemiş olması. Kargosunu aldığında beklediği ürünle karşılaşmayan tüketici bir daha o siteden alışveriş yapmıyor. Paketlemedeki özen ve küçük sürprizler de memnuniyeti üst seviyelere taşıyabiliyor.

E-ticaret danışmanlığı hizmetimiz ile sektöre yeni adım atacak firma veya bireyin bilinçlendirilmesi sağlanacaktır. Yaşayarak öğreneceği sıkıntılar  ve  ciddi maddi zarara girmesi önlenir.

tr_TRTurkish
Hemen Ara