Basın danışmanı bir firma veya kurumun marka algısını oluşturarak, basın önünde temsil edebilecek bağlantıları olan kişilere denir. Basın danışmanı ayrıca bir kriz anında olaya müdahale ederek büyümesini engelleyebilmeli hatta bu olayı avantaja çevirebilmelidir.

Basın danışmanının ülkemizdeki algılanışı, genellikle bir sanatçının yanında gezen 1-2 muhabir tanıyan, bir haber bile yazamayan kişiler şeklindedir. Bir firmada çalışan, sadece basın bülteni oluşturarak haber sitelerine mail atan, ulusal basında hiçbir olumlu haber yayınlatamayan kişilere de maalesef basın danışmanı deniyor. Bu iki örnekteki kişiler olayları tek başlarına yönetemedikleri için aslında basın danışmanı değiller.

Basın danışmanlığı için hangi okulu bitirmek gereklidir?
Basın danışmanlığı mesleğini icra etmek  için üniversitelerde gazetecilik ve halkla ilişkiler bölümlerini bitirenler bu mesleği yapmak isteseler de, pratikte tecrübeye ve kişisel ilişkilere dayalı bir meslek olduğu için okuldan mezun olup bu meslekte başarılı olan kimse neredeyse yoktur. Bu yüzden şirketler basın danışmanlığı hizmeti için reklam ajansları ile genellikle dönemsel olarak çalışmaktadır. Ancak çoğu reklam ajansı da basın bülteni hazırlayarak haber sitelerine mail atmaktan öteye gidemezler.

Basın danışmanları ne kadar ücret alırlar?
Basın danışmanları edindikleri tecrübe, kişisel bağlantılar ve firmalara sağladıkları katkılardan dolayı kendi firmalarını kurarak serbest çalışmayı tercih ederler.

Siz de profesyonel olarak basın danışmanlığı hizmeti almak ulusal ve yerel mecralarda, hakettiğiniz şekilde yer almak isterseniz bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Yaptığınız işi veya kendinizi duyurmak istiyorsanız, basında yer alıp daha fazla prestij sahibi olmak istiyorsanız, bu hizmetimiz tam size göre. Uzman ekibimiz , yaptığınız işi ve sizin ön plâna çıkarmak istediğiniz özelliklerinizi inceleyerek size özgün haberler oluşturup, basın kuruluşlarına dağıtımını sağlıyor. Bu hizmet sayesinde basında yer alabiliyorsunuz.

Satın Al