fbpx

Müzik albümü nasıl yapılır?

Sesinizin güzel olduğunu, bu konuda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsunuz ve müzik albümü/single çıkartmak istiyorsunuz. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. İşte size bir kaynak. Bu yazımızda nasıl müzik albümü yapacağınızı ayrıntılı olarak her şeyiyle açıklıyoruz.

Öncelikle elinizde bir şarkı sözünüzün olması gerekli. Eğer şarkı sözü size ait değilse, şarkı sözünü albümünüzde kullanabilmeniz için sözleri yazan kişiden muvafakatname almalısınız. Şarkınıza Kültür Bakanlığı’ndan bandrol alınabilmesi için bu belgeyi yapımcı firma sizden isteyecek. ”Ben şarkı sözü buldum bundan güzel şarkı olur” gibi bir durum yok. Sözlerin size ait olması veya muvafakatname alınmış olması gerekiyor.

Şimdi sıra geldi bir aranjör ile çalışmaya. Aranjör ile çalısmanın maliyeti 5.000 TL ile 100.000 TL ile değişmektedir. Bu fiyatlar aranjörün başarısına, daha önce hangi albümleri yaptığına, o sırada müsaitlik durumuna göre de fark etmektedir. İşine güvendiğiniz bir aranjör bulduğunuza inanıyorsanız, fiyat konusunda sizin bütçeniz ile aranjörün bütçesi arasında fiyat farkı azsa açık açık konuşun. Belki zaman konusunda sizden biraz daha uzun vakit isteyebilir; müsait zamanına denk getirerek bütçede size ufak bir indirim yapabilir. Aranjörler naif ve sanatı seven insanlardır. Emin olun çalışacağınız albümünüz için sizden daha fazla emek verecektir. Bir aranjöre karşı asla ben bu işi çok iyi biliyorum edasıyla yaklaşmayın. Bilseniz zaten aranjör aramazsınız. Aranjör ile çalışmaya başlamadan önce her konuda kendisine samimi olun. Sonrasında ek maliyetler çıkmasını istemiyorsanız, aranjörünüz ile bütçenizden çalınacak enstrumanlara kadar her şeyi netleştirin. Ayrıca ne kadar stüdyoya gireceğinizden, şarkıyı teslim almadan önce mix ve mastering in yapılıp yapılmayacağına kadar diğer konuları da konuşun.

Aranjörler genelde mix ve mastering işini, başka bir kulağın dinleyerek yapmasını isteyebilirler. Bu konuda başarılı çok iyi ses mühendisleri bulunmaktadır.

Şarkınızı aranjörünüzden teslim aldınız, şarkınızı Apple, Amazon, Turkcell Müzik, Deezer gibi dijital platformlarda yayınlatmak istiyorsunuz. Bunun için bizim gibi bir yapımcı ile anlaşmanızda fayda var. Tek başınıza Kültür Bakanlığı işlerini halletmeniz zor. Eğer bandrol almadan şarkınızı dijital platformlarda yayınlatmak isterseniz bu işleri yapan yabancı web siteleri de var.

Şarkınız yukarıdaki dijital platformlarda yayınlanması için bir yapımcı ile anlaşacaksanız sizden bir miktar ücret talep edecektir. Bu ücret tamamen yapımcının insiyatifindedir. Eğer albümünüzün CD halinde basılmasını da isterseniz, istenen ücret ciddi oranda artacaktır. Kapak tasarımını yapım firması sizin için halledecektir. Eğer ilk albümünüz olacaksa CD bastırmanızı çok tavsiye etmiyoruz. CD basıldıktan sonra dağıtacak bir firma bulsanız bile albümü alacak insan bulmanız çok zor. Eğer dijitalde çok dinleniyorsanız albüm bastırmanız maliyet açısından daha avantajlı olacaktır. Tüm masrafları siz karşılıyorsanız, yapımcı ile uzun süreli anlaşma imzalamayın. Mümkünse sadece o şarkı/albüm için imzalayın. Eğer tüm masrafları sizin için karşılayan bir yapımcı bulursanız sözleşme imzalamanız daha akılcı. Hiçbir yapımcı kendi cebinden boşa para harcamak istemez. Size çok inanması gerekir. Yapımcı size bir albüm çıkardığında emin olun para kazanamayacak. Eğer şarkınızın 3-5 milyon dinleneceğine inanıyorsanız zaten sözleşme imzalamayın.

Şarkınız dijitalde yayınlanmaya başladı, sıra geldi tanıtıma. Yapımcı firma size ücretsiz albüm yapmadıysa yani sizin için bir yatırım yapmadıysa, ciddi bir albüm tanıtım bütçesi vermediyseniz, kimse şarkınızı tanıtmayacaktır; boşuna beklemeyin. Bütçenize uygun sosyal medya reklamları ile şarkınıza veya youtube videonuza link vererek kendi şarkınızı tanıtabilirsiniz. İsterseniz bizim gibi bir firma ile basın danışmanlığı anlaşması da yapabilirsiniz.

Bu kadar uğraştınız bütçe harcadınız peki siz ne kazanacaksınız? Büyük bir ihtimalle manevi haz elde edeceksiniz, çevrenizde tanınır olacaksınız. Bu yüzden eğer albüm çıkarmak istiyorsanız öncelikle bu yolun uzun soluklu ve meşakkatli bir yol olduğunu bilmeniz gerekmekte. Bu işten para kazanmanın tek yolu sahne almaktır. Eğer sahne alıyorsanız bu şarkı sizin kartvizitiniz olacaktır.

İlk albümünüzde zaten hatalarınızı göreceksiniz, daha iyisini sonraki albümde yapmak isteyeceksiniz. Doğru insanları seçerseniz güzel bir çevreniz olacaktır. Bu işi ilk etapta sanat için yaparsanız sonrasında keşke yapmasaydım demezsiniz. Müzik albümü nasıl yapılır başlıklı bu yazımızdaki hizmetlerin hepsini aşağıdaki linkte bulunan hizmetimizden ihtiyacınıza göre yapılandırarak da satın alabilirsiniz. Şimdiden bu yolda başarılar dileriz..

Uzun zamandır şarkınızı herkes duysun istiyor ve bunun hayalini kuruyorsunuz. Albüm çıkarmak istiyor, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Aranjör, yapımcı, stüdyo, dağıtım, pr vb. prosedürlerle uğraşmak istemiyorsanız bize ulaşın. Şarkınıza en uygun aranjör ile çalışır, diğer prosedürlerle uğraşmadan albümünüzü teslim alırsınız.

caCatalan
Truca ara