Son 16 yıllık zaman dilimi içerisinde dünya çapında pazarlama yönünde çok fazla farklılık oldu. Gelişen teknoloji vasıtasıyla artış gösteren bant genişlikleri ve kullanımı artan mobil cihazlar, yaşam biçimimize etki etmektedir. Bu etki de en çok alışveriş alışkanlıklarımızı etkilemektedir. Sonuç olarak dijital pazarlama anlayışı gelişmiştir. Peki, dijital pazarlama nedir bu sorunun cevabı oldukça basittir.

Günümüzde önemli konuların başında dijital pazarlama nedir sorusunun cevabı önem kazanmaktadır. Dijital pazarlama, bir şirketin ya da markanın dijital ortamdaki pazarlama sürecine verilen isimdir. Çağımızın en yeni ve en geliştirilmeye uygun nitelikteki pazarlama yöntemidir. Dijital Pazarlama; çeşitli fiziksel seçeneklerin aksine daha interaktif yöntemleri kullanır.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Günümüzün yeni ve durmaksızın gelişen bir pazarlama anlayışı olan dijital pazarlamanın geniş kullanım alanı bulunmaktadır. Buna göre dijital pazarlama alanları şunlardır;

– Web siteleri
– Blog sayfaları
– Teknik sözlükler
– E-kitaplar
– Kazanılan çevirim içi kapsam (PR, incemeler ve sosyal medya)
– Facebook gibi popüler sosyal medya kanalları
– İnfografikler
– Etkileşimli araçlar
– Ders kitapları
– Çevirim içi broşürler gibi çeşitlilik göstermektedir. Bu bakımdan diğer alternatiflere göre önemli avantajlar sağlamaktadır. Günümüzde en fazla kullanılan pazarlama seçeneğidir.

Dijital Pazarlama Taktikleri

Günümüzde kullanılan çeşitli dijital pazarlama teknikleri bulunmaktadır. Bu teknikler, pazarlama işlemlerini hızlı ve geniş kitlelere ulaştırılabilir hale getirmektedir. Bu sayede diğer klasik pazarlama seçeneklerine göre çok daha etkili sonuçlar yaratmaktadır.

– Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
– Inbound Pazarlama
– İçerik Pazarlama
– Pay-Per-Click (PPC)
– Mail Marketing
– Online PR Çalışmaları gibi yeni nesil pazarlama taktiklerinden yararlanılmaktadır. Bu sayede de pazarlama anlayışı çok ciddi bir değişim göstermektedir. Tüm bu taktikler sayesinde önemli bir gelişme göstermektedir. Gelecekte de önemli bir pazarlama aracı olmayı sürdürecektir.

Dijital Pazarlamanın Sağladığı Temel Faydalar

Çağımızdaki pek çok çevirim dışı pazarlama tekniklerinin aksine, dijital pazarlama; pazarlamacıların doğru sonuçları görmelerini sağlar. Bu konuyla alakalı olarak pek çok örnek verilebilir. Örneğin; bir gazeteye vermiş olduğunuz reklamın kaç tüketici tarafından görülmüş olduğunu takip etmek mümkün olmamaktadır. Ayrıca reklamı ulaştırmış olduğunuz tüketicilerin % kaçının ilgisini çektiğini ölçümleyemezsiniz.

Vermiş olduğunuz reklamın herhangi bir satıştan sorumlu olup olmadığını bilebilmenin de kesin bir yolu bulunmamaktadır. Diğer yandan, dijital pazarlama vasıtasıyla pazarlama çabalarınızın neredeyse her yönünün ROI’sini kolaylıkla ölçebilirsiniz. Bununla birlikte analiz ederek reklamınızın başarısını ölçebilme imkanınız söz konusudur.


Kobimedya A.Ş olarak sektörde uzun yıllardır profesyonel işlere attığımız imza ve satış sonrası güçlü desteğimiz ile kurumsal firmalar tarafından dijitale yön veren şirket olarak tercih ediliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz dijital hizmetlerle şirketlerin verimliliğini artırıyoruz.