fbpx

E-ticaret sitesi nasıl olmalı?

İşini geleceğe taşımak veya hedeflerini geliştirmek isteyenler işe bir e-ticaret sitesi kurarak başlayabilirler. Peki, müşteriye hitap edecek ve keyifli bir online deneyim yaşatacak olan e-ticaret sitesi nasıl olmalı?

İnternetten Alışveriş Yapma İmkanı

Sayfa tasarımı heyecan verici, kullanıcı dostu ve güvenli ödeme sistemleriyle entegre bir sayfa, ziyaretçilerin beklentilerini en iyi şekilde karşılar. Müşterinin beklentilerinin karşılanması, sepet terk oranını düşürürken hedeflenen satış hacmine de katkı sağlar.

Temel İhtiyaçları Es Geçmeyin!

Tüketicilerin bir internet sitesinden ürün ya da hizmet satın almasının en önemli sebebi hız ve kolaylıktır. Temel ihtiyaçların dikkate alındığı sade bir tasarım, istenen ziyaretçi trafiğine ulaşılmasına yardımcıdır.
* Çok renkli
* Dikkat dağıtan ve
* Güven vermeyen bir site tasarımı alışverişin başarıyla tamamlanmasına sebep olur.

Ana Sayfa Tasarım Detayları

Müşteriyle ilk temas kurulan yani bir nevi mağaza vitrini olarak kabul edilecek alan “Ana Sayfa” tasarımıdır. Güncel, faydalı, hızlı çalışan ve reklam içeriklerinden uzak bir sayfa dizaynı, ilgi çeker ve merak uyandırır.

Kullanıcıların kampanya ve ürünler hakkında bilgi alabilecekleri kategorilere yönlendirme sağlayacak olan ana sayfa, rekabet ortamını da destekler bilgiler içermelidir. İlgi çekici olmak için her detayın yeterli bir şekilde karşı tarafa aktarılmasına özen gösterilmelidir.

Arama çubuğu; siteyi ilk kez ziyaret eden kullanıcılar için hayat kurtarır. Aranan bölüme tek tıkla ulaşım imkanı sunan alan, filtre seçenekleriyle desteklenmelidir. Aranan ürüne benzer seçeneklerin sunulduğu sayfalar müşterilerin ilgisini çeker.

Kategori seçenekleri; potansiyel müşterilerin aradıkları ürüne ulaşma hızları beklentiyi karşılamalıdır. Yapılan araştırmalar her 10 ziyaretçinin en az 8’inin ödeme alanına gelmeden ziyaretini tamamlayarak siteyi terk ettiğini ortaya koyar.

Ürün Seçenekleri

Bir e-ticaret sitesinin ana amacı; ürün veya hizmet tanıtımı yaparak satış hedeflerini gerçekleştirmektir. Bu aşamada;
* Ürün görselleri
* Ürün özellikleri
* Fiyat
* Ödeme ve
* Teslimat seçenekleri detaylı olarak anlatılmalıdır.
Tüm bilgilerin tek bir sayfada görünebilmesi için sayfa tasarımına maksimum özen gösterilmelidir.

Ödeme sayfası; yeterli ödeme sisteminin bulunması, işlemlerin basit ve net bir şekilde tamamlanabilmesi ziyaretçilerin işlemlerini bitirmeye odaklar. Potansiyel müşterilerin gerçek ve kalıcı müşteriye dönüşebilmesi için site tasarımının konusunda uzman ellere teslim edilmesi son derece önemlidir.

tr_TRTurkish
Hemen Ara