fbpx

Emlak piyasası daraldı, konut reklamları için yaratıcı olma zamanı!

Tüik verilerine göre, 2003 yılında 202.854 konut satışı yapılırken, 2017 yılında 1.323.118 konut satılmıştır. 2018 yılında oluşan küresel krizle yatay seyreden konut piyasası da daralarak satış sayısı 1.148.747 rakamına düşmüştür. Kriz olmasına rağmen konut satış sayısı Cumhuriyet tarihinin en yüksek 2. rakamıdır. Ancak büyüyen piyasa için bu sayı yeterli değildir. Büyükten küçüğe emlak sektöründeki tüm yatırımcılar emlak sektöründeki krizi dillendirmeye başlamışlardır.

Peki yıllar içinde ne değiştide konut satış sayısı artmasına rağmen piyasanın daraldığını ifade ediyoruz.
Yıllar içinde Türkiye’nin ekonomide büyük atılımlar yapması, Türkiye’nin dış politikalarının yatırım yapan müşteri kitlesinin de dikkatini çekmiştir. Müşteri kitlesine yabancı yatırımcı da eklenmiştir. Bu sayede konut üretimi artmış 100’lerce yan sektör de bu büyümeden faydalanmıştır. Konut sektöründeki üretimin artması ile birlikte, küçük firmalar büyümeye, büyük firmalar yatırımları artırmaya başlamıştır. ”Bu sayede firmalar yaptıkları planlara göre Türkiye’nin en büyüğü olacaktı.” Bu yüzden İstanbul başta olmak üzere tüm büyük şehirlerde AVM’ler, residenceler, binalar yapmaya devam ettiler. Boş bir arsa gördüklerinde tamamen büyümeye odaklandıkları için, piyasada oluşabilecek küçülmeyi hesap etmediler. Sonuç olarak elde kalan binalar, binayı tamamlayamadan kaçan müteahhitler, boşa giden yatırımlar.

Peki bu firmalar neyi yanlış yaptılar? Çoğu marka olmayı TV, gazete, dergi, sosyal medyaya verilen reklamlar sandılar. Müşterilerin duygularına, kalplerine dokunmadılar. Nasıl olsa merkezi yerde 50 metrekare daire yapıp 500 bine satacak, başta yabancı yatırımcı olmak üzere parası olan alacaktı. Ama bu şekilde olmadı. Piyasalar küresel olarak daraldı, yabancı yatırımcının da ilgisi azaldı. Parası olan yerli yatırımcı parasını faize koydu.Gerçekten ev alacak kişi 50 metrekare eve 500 bin verilir mi diye sorgulamaya başladı.

Peki elde kalan konutlar nasıl satılacak? Yeni konut üretenler nasıl satacak?

2019 yılında konut piyasası nasıl olur şimdiden kestirilmez ama bu sektörden para kazanan kişiler, kendisini kötü senaryoya hazırlamak zorunda. Bu yüzden konut firmaları başta olmak üzere, bu sektörden para kazanan kişiler en uygun maliyet ile nasıl markamızı tanıtır, konutlarımızı nasıl pazarlarız hesabını yapmaya başlamalılar.

Konut pazarlamada neler ön plana çıkmalı?

Hedef kitle analizi: Öncelikle konut projeniz için çok iyi analiz edilmiş müşteri hedef kitlesi belirleyin. Bu hedef kitle analizi sayesinde daha az reklam bütçesi ile daha fazla fayda sağlayacaksınız.

Müşterinin ruhuna dokunmalı: Konut alacak kişi sizden sadece konut almayacak. Sizden aldığı konut o kişinin yuvası olacak. Tanıtım çalışmalarınızda bu faktörü göz önünde bulundurun.

Farklarını ön plana çıkarın: Çevrenizde satılan diğer konut projelerini çok iyi inceleyin, farklarınızı tanıtımlarınızda çok iyi vurgulayın. Bu sayede rakip konut projelerini inceleyen müşteri adayları sizin konutunuzu sorgulamak yerine diğer konutları sorgulayacaktır.

Konutun konumu: Konutun konumu halen çok iyi bir seçenek. Fiyatınız, çevrenizdeki diğer konut projelerinden fazla ise, konumunuzu ön plana çıkarabilirsiniz. Ancak fiyat farkının aşırı fazla olduğu durumlarda işe yaramayacaktır.

Konut projesi marka değerinin arttırılmalı: Konut projenizin sosyal sorumluluk pazarlaması ve etkinlik pazarlaması yöntemleri ile değerini artırarak marka değerini artırabilir daha kolay satabilirsiniz.

CRM sistemi çok önemli: Firmanızda kullandığınız bir CRM sistemi varsa, satmaya çalıştığınız konut projelerinizin hedef kitle analizini yaparak eski müşterilerinize fırsat olarak sunun. Belki bir indirim de işinizi kolaylaştırabilir. Eğer bir CRM sisteminiz yoksa mutlaka edinin, her müşteri çok önemli.

Reklam bütçenizi minimum bütçe maksimum fayda kuralına göre belirleyin: Eskisi gibi konut projelerini yapmadan satacak gibi düşünmeyin. Kendinizi en kötüye hazırlayın. Bu sayede piyasa çok iyi hale geldiğinde daha fazla kâr elde edersiniz.

Okuduğunuz yazıda yer alan hizmetlerin tamamını Kobimedya A.Ş olarak sunmaktayız. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Kobimedya A.Ş olarak sektörde uzun yıllardır profesyonel işlere attığımız imza ve satış sonrası güçlü desteğimiz ile kurumsal firmalar tarafından dijitale yön veren şirket olarak tercih ediliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz dijital hizmetlerle şirketlerin verimliliğini artırıyoruz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara