fbpx

Etkinlik pazarlaması ( Event marketing )

Markalar için çekilen reklamların tüketiciye sunulması kadar , reklamla gelen tüketicilerin sadık müşteri olması da son derece önemlidir. Reklam tüketiciye pozitif olarak ulaştıktan, tüketici müşteri olduktan sonra , müşterinin o ürünü tekrar alması için birçok çalışma yapılır. Bu pazarlama yöntemlerinden biri de etkinlik pazarlamasıdır.

Etkinlik pazarlaması; geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklıdır. Şirketler yarattıkları marka ile müşterilerinin arasında duygusal bağ kurmak ve marka tanınırlığını artırmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlerler.

Firmanın kurumsal hedeflerini gerçekleştirmek için potansiyel müşteri ile bir nevi buluşma toplantıları yapılır. Festivaller, konserler, toplantılar, kahvaltılar, yemekler organize ederler. Burada amaç markanın pozitif etkisini müşteri izlenimi olarak bırakmaktır.

Müşteri ile birebir iletişim kurarak bazen eğlence , bazen bilgilendirme toplantıları şeklinde ama her daim duygusal bağ kurularak düzenlenir. Ayrıca markalar; böylelikle müşteri taleplerini dinleyerek tüketicilerin ihtiyaçlarını daha net görebilir. Müşteri beklentileri doğrultusunda yeni ürün ve hizmet içeriklerine, kullanım şekillerine, yaş gruplarına, satış kanallarına daha kolay karar verebilir. Yeni ürün çıkarırken, satış hedeflerini gerçekleştirirken bu pazarlama yönteminden faydalanabilir.

Türkiye’de sıklıkla yapılan pazarlama çeşididir.Tanınmış bir dondurma markasının ve ünlü bir içecek markasının yaz ayları boyunca çubuk ve kapak toplayan müşterilerine hediye veya indirimli biletler vermesi, onları yaz sonu gerçekleşecek etkinliklerine davet etmesi etkinlik pazarlaması örnekleridir.

Etkinliklere firma personelleri de katılır ve kuruma olan aidiyet duyguları perçinlenir.

Sonuç olarak etkinlik pazarlaması firmalar için çok faydalıdır. Hem kurumsal itibarları hem de ürünlerinin satışları artacaktır.

tr_TRTurkish
Hemen Ara