fbpx

Film Çekimlerinde Sahne Dekoru

SAHNE DEKORU NASIL OLMALI?

Film çekiminde sahne dekoru oldukça önemlidir. Bir film için eğer kalite isteniyor ise mutlaka çeşitli ve nitelikli mekanlar tercih edilmelidir. Nitelikli mekan tercihleri izleyici için dikkat çekici olmalıdır. Sahne dekorları, kıyafet seçimleri de film uygunluğu açısından çok mühimdir. Bir film çekilmeye başlandığı zaman çekilecek filmin bütçesi, oynanacak kişiler ve yönetmenin kimin olacağı belirlenmesi çok önemlidir. Bütçeler ve oyuncular belirlendikten sonra oyunculara uygun kıyafetler seçilmelidir.

SAHNE DEKORU OYUNCULARA UYMALI

Kurulacak dekorun her zaman oyuncuların kıyafetlerine ve yüzlerine eş değer olması iyi kombinlenmesi gerekir. Sahne dekoru planlaması yapılırken baş karaktere uygun bir yer mekan ve dekor tercihi yapılmalıdır. Aksi takdirde başrol ile uyuşmayan bir sahne dekoru filmde oyuncunun heybetini gizleyebilir. Bazen sahne dekorunun çok üst düzey olması yine başkarakterin sönük kalmasına neden olabilir. Seçilecek dekorların izleyicinin gözünü yormaması gerekir. Sahne dekorlarında çok fazla detaya yer vermek izleyiciyi film esnasında başka şeylerle ilgilenmesine o an oynanan sahneyi kaçırmasına neden olabilir. Seçilecek sahne dekorlarının iyi bir süzgeçten geçirilmesi gerekir. Bu tarz durumlarda çalışılacak ekip kesinlikle profesyonel bir ekip olmalıdır.

DENEYİMLİ BİR EKİP İLE ÇALIŞILMALI

Amatör bir ekip ile sahne dekor tercihi filmin kalitesini düşürecek ve film içinde dekorların yapma oluğu çok belli olacaktır. Bu da izleyici için olumsuz bir algı oluşturmasına neden olur. Filmi izleyen birinin aklında film kaliteli bile olsa bu sahne dekorları yüzünden akılda kalanın anlatılmasına neden olabilir. Bu durumda film için kötü bir reklam demektir. Film çekimi bir bütün halinde olmalıdır. Yapılan her işte masraftan kaçınmamalı ve mutlaka işin hakkı verilmelidir. Sahne dekorunun önemi en az senaryo kadar önem taşımaktadır. Tanıtım filmleri ve çekim hizmetlerimiz ile ilgili bizden bilgi alabilirsiniz. http://kobimedya.com/iletisim/

Mekânınızın profesyonel fotoğraflarını çektirmek istiyorsanız bu hizmetimiz tam size göre. fotoğraf ve video  işletmenizi ve konumunu anlatmanın en kolay yoludur. Profesyonel ekipman ve kadro ile yanınızdayız.

tr_TRTurkish
Hemen Ara