fbpx

Gelişmiş Toplum ve Film Sektörü

Film sektörünü, sadece iş alanı olarak görmek doğru değildir. Filmleri yapan kişiler, bir filmi çekerken sadece para kazanmak için ya da sırf iş olsun diye çekmezler. Sinema sektörü, bir sanat dalı olarak kabul edilir. Sanat, para kazanmak için yapılmaz, aksine kazanılacak para düşünülmeksizin insanlara bir şeyler anlatabilmek için yapılır. Bazen bir sistem eleştirisidir film, bazen dile getirilemeyen bir sorunu beyaz perdede anlatmaktır, bazense sadece göze hitap etsin, insanlar mutlu olsun diye çekilir.

Toplumlara Göre Sinema

Film sektörü, toplumun yapısını da az çok açığa vurur. Bir ülkenin gelişmiş olup olmadığı bir filme bakarak anlaşılabilir. Bu tek kriter değildir fakat büyük oranda yapıyı belli eder. Sinemada izlediğiniz bir filmde kullanılan çekim teknikleri gelişmiş teknolojilerle yapılmışsa, filmin konusu dünya çapında değer görüyor ve insanları derin düşüncelerin, tartışmaların içine sürüklüyorsa o filmi çeken ülkenin bazı şeyleri aştığını söyleyebiliriz. Günümüzde, bu konularda Amerika’da bulunan Hollywood adlı film şirketi ön plana çıkmaktadır. Yaptığı filmlerle adından sürekli söz ettiren Amerika, sadece bu şirket üzerinden değil, daha pek çok şirket üzerinden adını duyurmaktadır. Kimse, Amerika’nın gelişmiş bir ülke olduğuna itiraz etmez, hatta şu anda dünyanın süper gücü olarak kabul edilmektedir.

Ülkemizde Film Sektörü

Türkiye, sinema konularında sürekli olarak tartışmalara maruz kalmaktadır. Buna sebep olarak ise genelde klişe olaylar üzerinden gitmesi, bazı türlerde kendini geliştirememesi ve teknik bakımından zayıf kalması gösterilebilir. Ayrıca yapımların özgünlüğü de çokça tartışma konusu olmakta, çoğu filmin uyarlama olması istenilmeyen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bir toplumun gelişmişlik düzeyi ile o toplumun sanat yapısı, doğal olarak da bir sanat dalı olan sinemanın gelişmiş olması doğru orantılıdır. Fakat sanat geliştikçe mi toplum gelişir yoksa toplum gelişirse mi sanat daha üst seviyelere taşınabilir, bu konu tartışmalıdır.

Prodüksiyon hizmetlerimiz ile ilgili bizden bilgi alabilirsiniz. http://kobimedya.com/iletisim/

Mekânınızın profesyonel fotoğraflarını çektirmek istiyorsanız bu hizmetimiz tam size göre. fotoğraf ve video  işletmenizi ve konumunu anlatmanın en kolay yoludur. Profesyonel ekipman ve kadro ile yanınızdayız.

tr_TRTurkish
Hemen Ara