fbpx

Gerilla pazarlama ( Guerilla Marketing )

Gerilla pazarlama adını ilk defa 1984 senesinde Jay Conrad Levinson duyurdu. Kendisi için bu pazarlamanın mucididir diyebiliriz.

Sektörün lideri olan bu pazarlama yönteminde ; alışılmışın dışında taktikler uygulanır. Para ana araç olarak kullanılmaz. Gerilla pazarlama maksimum düzeyde verim sağlamak için , beklenmeyen zamanlarda uygulamaya konur ; amaç hedef kitleyi şaşırtmaktır.

Büyük firmalar da bu pazarlama tekniğini elbette kullanabilir, ancak daha çok küçük veya yeni kurulmuş işletmeler tercih etmektedir. Çünkü insan faktörü esastır. Güven duygusu ve müşteri ile kurulan yakın ilişkiler önemlidir. Değişime açıktır. Gerilla pazarlama ; oluşturduğu kampanyalarda birden fazla pazarlama taktiğini uygular. Billboard , broşür , araç giydirme, pr, web siteleri , e-mail, poster gerilla taktiklerindendir. Her şeyden önce tüketicinin bilinçaltında yer etmeyi hedefler. Satıştan çok kârlılık ve müşteri ilişkilerini önemser. Müşteri memnuniyeti üstündür. Aynı müşterilere daha çok satış yapmak amacındadır. Halkla ilişkileri kuvvetli, yaratıcı , sokaktaki insanı gözlemleyicidir. Teknolojiyi sıklıkla kullanır. Her daim yeni olanın peşindedir. Pazar araştırmasını , müşteri analizini yapmayı ve hedef kitlesini şaşırtmayı çok sever. Rakiplerini inceler fakat onlara saldırmaz. İnternet bu pazarlamanın çok büyük araştırma kaynağıdır. Zamanı iyi kullanmak mühimdir. Dolayısıyla internetin hızlı ulaşılan bilgileri gerilla pazarlama ile oldukça uyumludur. Web siteleri ve e-mail yoluyla müşteriye ulaşmak da son derece kolaydır.

Gerilla pazarlama içerisinde yer alan pazarlama faaliyetleri :

Ağızdan ağıza pazarlama , gizli pazarlama , viral pazarlama , fiziki pazarlama , ambiyans pazarlama bu faaliyetlerdendir.


Kobimedya A.Ş olarak sektörde uzun yıllardır profesyonel işlere attığımız imza ve satış sonrası güçlü desteğimiz ile kurumsal firmalar tarafından dijitale yön veren şirket olarak tercih ediliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz dijital hizmetlerle şirketlerin verimliliğini artırıyoruz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara