fbpx

Girişimcilik nedir? Girişimci olmanın zorlukları ve yararları?

Bir gün kendi işini kurmak herkesin hayalleri arasındadır.  Bunu gerçekleştirmek ve başkalarına iş imkânı sağlamak çoğunlukla bizim elimizdedir. Ülkemiz fırsatlar ülkesidir. Teknoloji ve ulaşım alt yapısı son derece büyük bir hızla ilerlemektedir. Türkiye , kalkınma hızı yüksek, çoğunlukla kentlerde yaşayan, 81 milyonluk dev bir pazardır.

Başarı; bir şeyi çok istemekle, araştırma yapmakla, çalışmak ve sebat etmekle gelir. Ülkemizin de kendi işini kuracak girişimcilere oldukça ihtiyacı vardır. Türkiye’nin iş bulamayan nitelikli personeli, tam kapasite çalıştırılmayan fabrikaları , yeterince yararlanılmayan zenginlik kaynakları bulunmaktadır. Bu zengin kaynakları harekete geçirip gelecek nesillere iş imkânı sağlayacak müteşebbislerden olmak başarılamayacak şey değildir.

Girişimci her şeyden önce , ülke kanunları çerçevesinde hareket edip, firmasına kâr sağlayan ve böylelikle yaşadığı topluma da yararlı olacak kişidir. Başarısı da, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre yanıt vermekle orantılıdır.

Girişimcilik zor ve sebat isteyen bir meslektir. Kısa sürelerde çok yüksek paralar kazanabileceğiniz gibi ; her an yanlış bir adım atarak kaybetme riskini de beraberinde taşır. Belirli bir ücret karşılığı çalışanlar gibi garanti bir geliri de yoktur. Her zaman belirli bir riski göze alarak çalışır. Sabit bir işi olanlar gibi rahat izin kullanamaz. Çoğu kez aklı hep işindedir.

Fakat başarı durumunda çok yüksek bir yaşam standardı , renkli bir yaşam ve başarının getirdiği manevi haz girişimciliğin sağladığı yararlardır. Bunu da sonuna kadar hakeder. Çünkü garantili yolu seçmemiş , riski göze almıştır. Maddi kazançların yanı sıra girişimcilik toplumda saygı uyandırır. Prestij konusudur. Gençler tarafından da ilgi görür.

Girişimci olmanın bir diğer faydası da kişiye muhteşem bir tecrübe ve kendine güven duygusu  kazandırmasıdır.

Yapılan araştırmalara göre; başarma duygusu en yüksek insanlar , kendi işini kuran ve yöneten insanlardır.

E-ticaret danışmanlığı hizmetimiz ile sektöre yeni adım atacak firma veya bireyin bilinçlendirilmesi sağlanacaktır. Yaşayarak öğreneceği sıkıntılar ve ciddi maddi zarara girmesi önlenir.

tr_TRTurkish
Hemen Ara