fbpx

Görüntü Yönetmenin Filme Katkısı

Yönetmen, görüntü yönetmeni ve sanat yönetmeni bir filmin ortaya çıkmasındaki en önemli üç yaratıcıdır. Yönetmen ortaya çıkarılan eserin baş sorumlusudur. Bir filmin meydana çıkarılabilmesi için senaryo yazarı, oyuncu ve ekipteki diğer çalışanlar arasındaki işbirliğini ve uyumu idare etmekle yükümlüdür.

Görüntü Yönetmeni Kimdir?

Görüntü yönetmeni yönetmenin başyardımcısıdır. Kendi vizyonunu kameradan aldığı görüntüyle birlikte yansıtırken aynı zamanda yönetmenin üçüncü gözü olur. Görüntü yönetmeninin en gözde aracı ışık ve kompozisyondur. Bir görüntü yönetmeni film çekilmeye başlamadan çok önce çalışmaya başlar. Mekan araştırmalarında bulunur ve sahnelerin gün ışığına göre çekim saatlerinin belirlenmesinde etkili olur. Dekorların ışık yönlerini belirler, kullanılacak doğal ışık araçları konusunda önerilerde bulunur. Senaryoyu inceledikten sonra kullanacağı ışık malzemesinin ve diğer ekipman malzemelerinin listesini çıkartır. Ekipmanların nerede, ne zaman kullanılacağını belirler.

Çekim Esnasında Nelerden Sorumludur?

Filmin çekileceği mekan ve dekorda oyuncular makyajsız ve kostümsüz olarak teknik bir prova alır. Bu esnada görüntü yönetmeni ışık yönünü ve gücünü, kamera yerleri ve hareketlerini belirler. Prova sonrasında görüntü yönetmeni isteği doğrultusunda kurulan ışıkların gücünü, rengini ışık ölçüm aletleri kullanarak denetler. Kullanılan negatiften basılan pozitifin özelliklerine, ışığın oyuncuların makyajına olan yansımasına kadar birçok işten sorumlu olan görüntü yönetmeni bu unsurların olumsuzluklarından da aynı derecede sorumludur.

Çekim Sonrasında Nelerden Sorumludur?

Montaj, ses ve miksajdan sonra görüntü yönetmeni yine işin başına geçer. Negatifi pozlayan, ışığı, filtreleri yaratan kişi olarak görüntü yönetmeni son rötuşlarda söz hakkına sahiptir. Sahneler, görüntüler arasındaki renk, filtre uyumsuzluklarını düzenlemek için binlerce görüntüyü gözden geçirmek zorundadır. Aksi halde bütün bunlardan kendisi sorumlu tutulur. Profesyonel bir görüntü yönetmeninin işi burada da bitmez. Filmin basımı için video banda aktarılmasında doğacak sıkıntılara çözüm getirecek kişi yine kendisidir.

Mekânınızın profesyonel fotoğraflarını çektirmek istiyorsanız bu hizmetimiz tam size göre. fotoğraf ve video  işletmenizi ve konumunu anlatmanın en kolay yoludur. Profesyonel ekipman ve kadro ile yanınızdayız.

tr_TRTurkish
Hemen Ara