fbpx

Havadan Fotoğraf ve Video Çekimi

Hava çekim teknolojisini en güvenli şekilde kullanan ve profesyonel uçuşlar gerçekleştiren Kobimedya ekibimiz; Türkiye’nin her bölgesinde havadan çekim hizmetini başarı ile uygulamaktadır.

Bazen yerden çekim yapmak tüm hikayeyi anlatmak için yeterli değildir. Uçakları, helikopterleri veya sadece drone’ları kullanılarak havadan fotoğraf veya video çekim yapılabilir. Hikayeyi ortaya çıkarmak için sanat ve tekniğin birleşmesi gerekir. Çekebileceğimiz sadece video değil. Havadayken, edebiyat, web siteleri veya posterler için ideal olan bu sıra dışı perspektifle çarpıcı fotoğraflar da çekebiliriz. 

Havadan Fotoğraf veya Video Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hava fotoğrafları ile çarpıcı manzaralar, mimari ve daha fazlasını sergileyebilirsiniz. İster drone kullanın, ister bir gökdelenin üzerinde durun ya da bir uçaktan fotoğraf çekin ipuçlarını takip ettiğiniz sürece hava fotoğrafçılığında başarılı olmanız mümkün. Kuş bakışı görün. Hava fotoğrafçılığı ve videografisi, manzaraları ve mimariyi benzersiz açılardan görmenin olağanüstü yoludur ve başka türlü erişilemeyen alanların muhteşem çekimlerini yakalamanıza olanak tanır. Havadan görüntüler ve videolar, mimari, gayrimenkul ve çevre sektörleri için vazgeçilmez varlıklardır. 

Hava fotoğrafçılığı için en uygun yöntem neyi çektiğinize ve nedenine bağlıdır. Site planlama veya gayrimenkul çekimleri gibi basit projeler için tek ihtiyacınız olan bir drone olabilir. Bununla birlikte, belirli yükseklik ve alanlar bir uçağa atlamanızı gerektirebilir. Bir uçakta veya helikopterde, istediğiniz yüksek çözünürlüklü görüntüleri çekmenizi sağlamak için daha fazla ekipman getirebilirsiniz.

Drone fotoğrafçılığı sektöre girmenin ulaşılabilir ve uygun fiyatlı bir yoludur. Ayrıca, drone uçuşunun çevresel etkisi diğer uçaklardan çok daha küçüktür. Drone’ların hava sahası düzenlemeleri olduğunu unutmayın; bu nedenle, bulunacağı alanı işgal etmenize izin verildiğinden emin olun. Uçaklar daha da yükseğe çıkabilir ve dronlara izin verilmeyen birçok alanın genel bir görünümünü elde edebilir. Ayrıca, yüksek kaliteli kamera ekipmanınızı da beraberinizde getirerek galeri düzeyinde çalışma sağlayabilirsiniz. 

Helikopterler düşük rakımlarda çevik hareket eder. Bir uçak nüfuslu bir alanda 1000 feet’in altına uçamaz. Bir alanın üzerine inmeniz veya üzerine yaklaşmanız gerekiyorsa bir helikopter tercih edilebilir. Uçaktan daha pahalıya mal olacak olsa da, bir helikopter kiralamak, daha küçük ölçekte bir şey veya bir ev veya stadyum gibi yoğun nüfuslu bir alanda çekim yaparken en iyi seçenektir. 

Bir uçaktan fotoğraf çekmek için en iyi zaman aralıklarından biri, güneşin ufkun yaklaşık 20 derece üzerinde olduğu zamandır. Bu genellikle sabahın erken saatlerinde veya gün batımından birkaç saat önce, ancak yılın zamanına ve konumunuza bağlıdır. Yüksek bir binadan veya yamaçtan çekim yapıyorsanız güneşin 20 dereceden biraz daha düşük olmasını hedefleyin. 

Camdan paraziti önlemek için pilotunuzdan pencere veya kapıyı açmasını veya çıkarmasını isteyin. Hava akımının neden olduğu sarsıntıyı önlemek için kameranızı pencere çerçevesi içinde tuttuğunuzdan emin olun. Pencerenin kapalı kalması gerekiyorsa, fotoğraflarınızdaki camdan parazit görürsünüz. Bunu azaltmaya yardımcı olmak için, pencereden çok fazla yansıtmayan karanlık kıyafetler giyin. 

Özellikle yüksek bir noktadan çekim yaparken kameranızı ve ekipmanınızı bir kayış ve klips kullanarak kendi vücudunuza sabitleyin. Doğru lensleri seçin ve yedek bir kamera gövdesi getirin. Görüntü sabitleme özelliğine sahip lensler uçaktaki titreşimlerin neden olduğu yumuşaklığı veya bulanıklığı azaltabilir. 

tr_TRTurkish
Hemen Ara