fbpx

Kriz Yönetimi

Sektörler içerisinde veya var olunan ülke koşullarında yaşanan değişiklik ve belirsizlik durumları markaları beklenmedik tehlike ya da fırsatlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Böyle bir ortamda markanın yaşam süresi karşılaştığı fırsat ya da tehlikeleri yönetebilmesine bağlı kalmaktadır.

women-1209678_1920

Yanlış giden her şey için markanın sorumlu tutulabileceği bir ortamda krizi yönetmenin altın anahtarı iletişim ve halkla ilişkilerdir.

Kriz yönetiminin anahtarı, krizin önlenmesidir. Bu, şirketin objektif, açık ve net bir biçimde, risk alanları, güçlü ve zayıf yönleri, içinde bulunduğu pazarın analizi, var olduğu ülkenin coğrafi ve kültürel analizi, hedef kitlesinin sosyo- kültürel analizi yapılarak sağlanır. Saydığımız bu çözümlemeler markanın kendi içerisinde, oluşabilecek “İşletme Körlüğü” sebebiyle objektif bir şekilde yapılamayabilinir. Bu sebeple, dışarıdan profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyulur.

Bizim birincil önceliğimiz tüm bu analizleri detaylı bir biçimde yaparak herhangi bir kriz anının önüne geçmeyi sağlamaktır. Fakat krizin önüne geçilemediyse amacımız kriz yönetimi planlamasını yaparak, markanın göreceği etkileri minimalize etmektir.

Yanlış giden her şey için markanın sorumlu tutulabileceği bir ortamda krizi yönetmenin altın anahtarı iletişim ve halkla ilişkilerdir. Böyle bir durumda markanızın plansız, tereddütlü ve olumsuz yaklaşımları, hedef kitlenin agresif ve önyargılı bir tavır içerisine girip, markayı ilgisizlik ve umursamazlıkla suçlamalarına ve marka imajını sarsmalarına sebep olabilir.

Kobimedya olarak böyle bir dönemde olaya ve duruma özel kriz yönetimi planımız dahilinde, marka içi ve dışındaki kriz dönemi iletişimi sağlarız. Markanızın misyonu ve vizyonu doğrultusunda en doğru mesaj dilini oluşturarak basın ile iletişimi sağlayıp algı yönetimi yaparız. Kriz sonrasında işletmenin eski imajını sağlamlaştırmasını amaçlayan stratejiler oluşturarak marka imajının tüketici hafızasında tazelenmesini sağlarız.

tr_TRTurkish
Call Now ButtonHemen Ara