fbpx

Marka Tescil

MARKA NEDİR?

Tüketicinin zihninde oluşturduğunuz algıdır.Bir ürün veya hizmeti farklılaştıran ,kurumlara ve bireylere özel bir kimlik kazandıran ayırt edici işaret, isim ve bunların kombinasyonudur.

Markanız , ürün ve hizmetleriniz ile potansiyel müşterileriniz arasında , hayat boyu devam eden duygusal boyutlu bir ilişkidir. Ürün veya hizmetiniz marka olmuşsa , artık onu pazarlama stratejileri ile değil , kalıcı müşterilerinizin talebi ile satarsınız.

marka-tescil-belgesi

Markalaşmak çok önemli bir süreçtir. Tüketicinize doğru reklâm ile ulaşmalı ve her şeyden önce markanızı tescil ettirmelisiniz. Markanızı Kobimedya güvencesi ile tescil ettirerek 10 yıl süre ile korursunuz. Her 10 yıl bitiminde yapacağınız yenileme ile bu süreyi istediğiniz doğrultuda uzatabilirsiniz.

MARKA TESCİLİ

* Tescil ettirdiğiniz markanıza ait kanuni olarak tüm haklar sizindir.İzniniz olmadan kullanılamaz.
* Markanızı bir başkasına devredebilirsiniz.
* Tescilli markanız miras yolu ile intikal edebilir.
* Tescilli markanız rehin ve teminat olarak gösterilebilir.
* Tescilsiz markalar, markaların tescili ve korunması ile ilgili yasaların sağladığı haklardan yararlanamazlar.

NEDEN MARKA TESCİLİ YAPTIRMALISINIZ ?

Kaç yıldır kullanırsanız kullanın ,Türk Patent Enstitüsü’ nce tescil edilmemiş markanız kanuni olarak size ait değildir.

Türkiye’ de markaların güvence altına alınması 1995’den sonra başlamıştır.1995 yılında 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında KHK yürürlüğe girmiş , firmalar ve bireyler kullandıkları ve kendilerini ayırt etmeye yarayan isim, şekil , sembollerle kullandıkları markalarını tescil ettirerek koruma altına aldırmaya başlamışlardır.

Türk Patent Enstitüsü’ nde tescil müracaatları başvuru tarihine göre işlem görür.Tescil ettirmediğiniz markanız , tanıtmaya çalıştığınız dönemde , sizden önce başvuru yapan başka bir şahıs tarafından koruma altına alınabilmektedir. Bu durumda ; yasal yollara müracaat ederek hak sahibi olduğunuzu ispat etmeye çalışacağınız uzun ve zorlu bir hukuki süreç sizi bekliyor demektir.

Önce hareket ederek markayı kendi adına koruma altına alan tarafın , hukuki müracaatları sonucunda ilgili mahkeme , kullandığınız , yatırım yaptığınız markanızı bir daha kullanamayacağınız yönünde karar verebilir.

tr_TRTurkish
Call Now ButtonHemen Ara