fbpx

İnternet İle Sosyal Medya Arasındaki İlişki

Fiziksel olarak var olan dünyadan başka fiziksel olarak var olmayan ancak içerisinde insanların kendisine yer bulabildiği bir dünya oluşturuldu. Sonrasında ise bu dünyaya sanal dünya denildi. Özellikle son 30 yıldır hızlı büyüyen ve genişleyen sanal dünya her geçen gün yeni kişileri sosyal medya kimlikleri ile kendine dahil etmektedir. Kişiler bu dünyada yer alıyor olmanın yanında sosyal ilişkilerini sürdürmek adına sanal dünyada sosyal medyayı kullanarak ortam oluşturuyor.

Sanal dünyanın en temel yapı taşı olan internet ve sanal dünyada sosyalleşme ortamı olan sosyal medya arasında çok güçlü bir ilişki mevcuttur. Bu ilişki bir kaç yönden incelenince ilk olarak internet hızı ile sosyal medyada harcanan zaman miktarı arasındaki doğru orantı sonrasında ise internet kullanım maliyeti ile sosyal medyada üretilen içerik sayısı arasındaki doğru orantı göze çarpacaktır.

1. İnternet Hızı Ve Sosyal Medyada Harcanan Zaman Miktarı

Günümüzdeki gelişmiş ülkelere bakıldığında neredeyse hepsinin iyi bir internete erişim hızına sahip olduğu görülecektir. Bu sahip olunan hız sayesinde insanlar sosyal medyada vakit harcarken çok hızlı bir içerik akışına sahip oluyorlar. Üretilen her içerik insanda merak duygusunu tetikleyince burada içerikleri incelemek daha da zaman almaya başlıyor.

Oysa düşük hızlı bir internete sahip kişi bir video izlemek için biraz beklemek zorunda kalsa bir süre sonra sıkılmaya başlar. Yüksek hız sayesinde kişiler sıkılmadan vakit geçirdikleri için sosyal medyada daha fazla zaman harcayabiliyorlar. Bu durumda internet ile sosyal medya arasındaki bir ilişki oluyor.

2. İnternete Erişim Maliyeti İle Sosyal Medyada Üretilen İçerik Sayısı

Sosyal medyayı kullanabilmek için kesin bir şekilde internete erişim imkanımız olması gerekmektedir. Sahip olduğumuz internete erişim imkanı belli bir ücret karşılığında bize sağlanmaktadır. Bir ülkede internete erişim maliyeti düşük olursa o ülkede internet kullanımı ters orantılı olarak yüksek olur. Yüksek kesimlere yayılan internet erişim sosyal medyayı kullanan kişi sayısını da artıracaktır. Bu durumda üretilen içerik sayısını doğru orantılı olarak artıracaktır. Örneğin bir video yüklemek pahalı olduğunda kişiler bunu sosyal medya ortamına yükleyip içerik üretmeyi çok gerekli görmeyebilir. Bu yüzden yüksek internet maliyeti sosyal medyada üretilen içerik miktarını azaltır.

Kobimedya olarak 13 yıllık tecrübemizi müşterilerimize aktararak, müşterilerimizin sektöründe tanınır, bilinir, marka algısı pozitif yönde yüksek, kârlı şirketler haline gelmelerini sağlıyoruz. Bilişim ve medya alnında hizmet veriyor olmamız da müşterilerimize 360 derece pr hizmeti vermemizi sağlıyor. Sosyal medya danışmanlığı alan bir firmaya bilişim konusunda veya basın danışmanlığı konusunda da hizmet verebiliyoruz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara