fbpx

İyi Film Kriterleri Nelerdir?

Günümüz sinema sektöründe çekilen filmlerin oldukça geniş bir skalası vardır. Ayrıca bu filmler çok farklı konulara ve insanlara hitap eder. O yüzden izleyicinin filmini seçmeden önce filmden beklentisini saptaması gerekmektedir.

Filmden Önce Beklenti Nedir?

Filmi izledikten sonra doğru bir yargıya ulaşmak için öncesinde izleyici izlemek istediği filmden beklentisini düşünmelidir. Beklenti düşünülmeden izlenen filmler iyi olsa dahi film izleyicinin o an ki ruh haline uymadığı için kötü olarak tanımlanabilmektedir. Film izlemeden önce izleyicinin sorması gereken ilk soru hangi tür film istediğidir. Bu türler macera, bilim-kurgu, polisiye, dram veya romantik komedi gibi olabilir. İzleyicinin sadece türü belirlemesi yeterli olmamaktadır. Örneğin bilim-kurgu üzerine bir film izlemek isteyen izleyici yorgunluğunu atmak için film izliyorsa türü bilim-kurgu olsa dahi eğer film gerçek bilgiler ve üzerine düşünmesi gereken olaylar çevresinde gelişiyorsa filmi ilgiyle takip edemeyecek ve belki de sonunu zor getirecektir. Fakat izleyici filmin konusu ve yönetmeni üzerinden film hakkında bilgi edinebilir. Bilgi edinilirken film üzerine yapılan yorumları okumamak gerekir. Çünkü film hakkında yapılan yorumlar kişiden kişiye oldukça değişkenlik gösterdiği için yanıltıcı olabilir.

Filmden Sonrası

Türüne ve konusuna göre seçilen filmi izlendikten sonra en önemli kriter ise filmin izleyicide bıraktığı histir. Filmin son sahnesine gelindiğinde eğer izleyicide bir tatmin duygusu oluşturursa bu iyi bir filmdir. Örneğin kafa dağıtmak için izlenen bir film izleyicisini film boyunca başka bir gerçekliğe götürüp orada tutabilmişse iyi bir filmdir. Ayrıca iyi bir filmin özelliklerinden biri ise sahne ve diyaloglarının izleyicinin aklında kalması ve düşündürmesidir. Son olarak sanat eserleri değerlerini ölümsüzlükleri doğrultusunda kanıtlarlar, gerçekten iyi bir film zaman içerisinde hafızalardan silinmek yerine kendisinden sonraki zamanlara da ulaşmaktadır.

Mekânınızın profesyonel fotoğraflarını çektirmek istiyorsanız bu hizmetimiz tam size göre. fotoğraf ve video  işletmenizi ve konumunu anlatmanın en kolay yoludur. Profesyonel ekipman ve kadro ile yanınızdayız.

tr_TRTurkish
Hemen Ara