fbpx

Түркияда электронды коммерцияның дамуы

İnternet teknolojisinin gelişmesi ve yaygınlaşması, ticaretin artık internet üzerinden yapılmasına olanak sunuyor. Ve dolayısıyla e ticaret günümüzün yükselen bir değeri haline geldi. Artık çoğu firma satış ve pazarlama ağını, internet üzerine de taşıyor. Böylelikle çok daha geniş kitlelere ürün ve hizmetler iletiliyor. Ülkemizde e ticaretin gelişimi incelendiğinde, bu durumun sanıldığından çok daha eskilere dayandığı tespit edilmektedir.

Doksanlı Yıllarda E Ticaret

İnternetin yaşama dahil olması hatırlanacağı üzere doksanlı yıllarda gerçekleşti. Ülkemizde de ilk kez internet kullanımı bu dönemlerde başladı. Bu zamanlarda dünyada e ticaret kavramı yeni yeni gelişmeye başlamıştı. Ülkemizde de e ticaret, aşağı yukarı bu zamanlarda başladı. İlk kez 1995 yılında dünyaca ünlü bazı ticaret siteleri, ülkemizde bilinmeye başlandı. Bunun sonrasında ise, ülkemiz firmaları da bazı internet sitelerini kurma fikrine sahip oldular.

Türk İş Adamlarından İlk E Ticaret Atılımları

Ülkemizde e ticaret için ilk adım 1998 yılında atılmıştı. Kurulan ilk sitelerden olan hepsiburada oldukça ilgi görmeye başlamıştı. Ardından da n11 gibi siteler açılarak Türkiye’de e-ticaretin gelişimi devam etti.

Bu sitelere olan ilgi, diğer firmaları da harekete geçirmişti. Bazı işletmeler, ürünlerini sanal ortamda da pazarlamanın yollarını aramaya başladılar. Firmalar öncelikle kendilerine ait bir internet sitesi açmakla işe başladı. Sonrasında ile açılan sitelerde ürün satışı yapılmaya başlandı.

Akıllı Telefonların Katkısı Büyük Oldu

Ülkemizde e ticaret yeni yeni başladığı zamanlarda, konuya bakışta bir güvensizlik söz konusu olmuştu. Ülkemiz insanlarının tanımadığı, yeni bir alışveriş sistemi, zaman zaman ürkütücü gelebiliyordu. Konu hakkında meydana gelen olumsuzluklar da bu bakış açısını destekliyordu. Ancak zaman içerisinde e ticaret sitelerindeki güvenlik açıklarının giderilmesi, fayda sağladı. Ve ardından akıllı telefonların kullanımı, e ticaretin daha kolay ulaşılır olmasına yardım etti..

kkKazakh
Қазір қоңырау шалыңыз