fbpx

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Nedir?

Kurumlar, kendi varlıklarını sürdürebilmek adına, geliştirmiş oldukları ürünün alıcı kitlesiyle iyi bir biçimde geçinmek zorundadırlar. Bu konuda, kurumsal sosyal sorumluluk nedir, sorusuna cevap verebiliyoruz. Yani bir kurumun, kendi müşteri kitlesiyle bütünleşme, birleşme çabasıdır denilebilir. Bu kurumsal sosyal sorumluluklar, kültür, sağlık, çevre ve eğitim alanlarında gerçekleştirilebiliyor. Kurumların bunu yaparken temel amacı, kurumun marka değerinin artmasını sağlamak, tanıtımını yapmaktır.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Hayırseverlik Değildir

Bu durum genellikle hayırseverlikle bir tutulmaktadır. Ancak hayırseverlik değildir. Çünkü hayırseverlikte, başkalarına bu durumu bildirmek, tanıtım yapmak gibi herhangi bir durum söz konusu değildir. Bununla birlikte kurumsal sosyal sorumluluk ise halk kitlelerinin beklentileri düşünülerek yapılan eylemlerdir. Söz konusu durum, tamamen planlar çerçevede gerçekleştirilir. Durum, çeşitli bazı araçlarla halka duyurulur. Ayrıca plan süresi genellikle bir veya iki yılı kapsayacak bir biçimde değerlendirilmektedir.

Kurumsal sosyal sorumluluğun asıl amacı, insanların zihninde, firma hakkında iyi bir firma imajını oluşturma çabasıdır. Yani müşteri kitlesi, o firmayı hatırladıklarında, bu algı oluşmaktadır. Firmaların kurumsal sosyal sorumlulukla kazandıkları, sadakat, güvenilirlik ve bağlılık türü soyut kavramlardır. Bu soyut kazançlar, firmaya satış olarak geri dönmektedir. Yani, bu bahsettiğimiz soyut kavramlar, kurumu sosyal olarak itibar sahibi yapıp, firmanın maddi olarak olduğundan yükseklere geçmesini sağlamak amaçlanır.

Kurumsal Sosyal Sorumluluğun Firmaya Sağladığı Yararlar

– Müşterilerin sadakatini en üst seviyelere çıkarır.

– Firma içi çalışanların sadakatini artırır. Böylece verimlilik daha fazla olur.

– Kurumsal sosyal sorumluluk, stratejileri çok yüksek oranlarda artırmaktadır.

– Aynı zamanda kurumun belli bir prestij kazanma girişimidir. Kurumsal sosyal sorumluluk ile firma prestij ve nitelik kazanmayı başarır.

– Pazar fırsatları yakalamak için çok önemlidir.

– Rekabet avantajı oluşturulabilir.

– İnsanların gözünde, kurumun çok iyi bir niyete sahip olduğunu perçinleştirmek.

tr_TRTurkish
Hemen Ara