fbpx

Marka Tescil

Markanızı hemen koruma altına almak, marka tescil hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ticari marka, şirketinizin ürün veya hizmetlerinin ayırt edici bir özelliğidir ve sizi rakiplerinizden ayırır. Ticari marka seçiminde yaratıcı kelimeleri kullanmanız ticari markanızın başka birinin ticari markasıyla karıştırılma riski taşımayan benzersiz olma şansını artırır. Marka tescil, siz ve şirketiniz için müşteriler arasında tanınma ve katma değer yaratmanın bir yoludur. 

Marka Tescil Nedir?

Bir ticari markayı kaydetmenin birçok avantajı vardır. Size ticari markanın münhasır haklarını verir ve şirketinizin değerini artırabilir, pazardaki daha net bir pozisyon ve daha iyi işlere yol açabilir. Marka ile bağlantılı olarak kullanılan mal ve hizmetlerin niteliğini ve kalitesini kontrol eden taraf, ticari marka sahibi olmalıdır. Bu önemli bir karardır ve tescil amacıyla uygun sahibin isimlendirilmesi, geçerli bir ticari markayı sürdürmek açısından kritik öneme sahiptir. 

Bir işletme kurulduktan sonra, genellikle tescilli ticari marka sahibi olur. Ticari marka kaydına sahip olan şirket için çeşitli avantajlar vardır. Ticari işletme markayı lisanslayabilir. Ticari markalar ölçülebilir varlıklar olduğundan, marka işletmeye büyük değer katabilir. Ticari markalar finansal işlemlerde güvenlik faizi olarak kullanılabilir. Doğal olarak, bir girişimci olarak, ürün veya hizmetlerinizi piyasada en uygun şekilde konumlandırırsınız. Ticari markanızı, ürün veya hizmetinizin benzersiz özelliklerini tanıtırken ad bilinirliğini sağlamak için kullanırsınız. 

Diğer tarafların başvurunuza itiraz edebileceğini unutmayın. Bu, ticari markanız aynı veya benzer ürün ve hizmetler için önceden kaydedilmiş bir ticari markayla aynı veya çok benzer olduğunda olabilir. Bu nedenle, ticari markanızın önceden mevcut olmadığını önceden kontrol edin. Bu amaçla ticari markanız korumayı hak eder.

Sonuçta rakiplerinizin kopyalamasını veya kötüye kullanmasını istemezsiniz. Ticari markanızı resmi olarak kaydettirdikten sonra yasal olarak korunur. Ticari markanızın kaydı yasal kurallara tabidir. Ticari marka kaydı için başvurduğunuzda ticari markanızın bu kurallara uygun olup olmadığı kontrol edilir. Eğer değilse, kayıt reddedilebilir. Ticari markanızın kurallara uyup uymadığını önceden kontrol edin. 

Marka Tescil Türleri

Bir ticari marka kaydı başvurunuzu başlattığınızda, lütfen ilgili ticari marka türünü belirtin. Kelime işareti, bir ürün veya hizmetin piyasaya sunulduğu ayırt edici bir isimdir. Figüratif işaret diğer bir tescil türüdür. Yalnızca metin, harf veya şekil içermeyen bir figür, logo veya etiket olabilir. Bir ürünün veya ambalajın şekli bir işaret de olabilir. Halkın bir ürünü veya hizmeti öncelikle rengine göre tanıması durumunda bir renk veya renk kombinasyonu ticari marka olarak kaydedilebilir. Bazı sesleri duyunca halk ne anlama geldiğini hemen bilir. Böyle bir durumda bir ses ticari marka olarak tescil edilebilir. 

tr_TRTurkish
Hemen Ara