fbpx

Müşteri ilişkileri pazarlaması

Şirketler varlıklarını sürdürebilmek ve kârlılıklarını artırmak için pazarlama stratejilerine önem vermektedirler. Çünkü sektörlerinde pazara sundukları ürünlerinin genellikle alternatifi çoktur. Ürün ve hizmetlerinin kalite / fiyat performansına yakın diğer ürün çokluğunun oluşturduğu böyle bir rekabet ortamında tercih edilen modern bir pazarlama çeşidi de müşteri ilişkileri pazarlamasıdır.

Müşterilerle uzun süreli çalışma koşullarını sağlamak için yeni ilişkiler kurma amacıyla ; sadakat ( loyalty ) ve son senelerde çok popüler olan ortaklık ( partnership ) kavramları ortaya çıkmıştır.

Teknolojik gelişmelerdeki inanılmaz artış, rekabetin yükselmesi ve iletişimdeki gelişmeler , müşterileri nerdeyse bir akraba gibi görmeye yöneltecek dialoglar oluşturmaktadır.

Bu noktada; müşterinin firmayı çok iyi tanımasına olanak sağlanmalı, müşteri taleplerini ve isteklerini net olarak algılamalı, satış sonrası destekle müşterinin kendisini özel hissetmesi için çaba sarfedilmelidir.

Geleneksel pazarlama ; müşteriyi çok fazla tanımaz . Oysa hangi müşterinin firmanız için kârlı olacağını bilmek önemlidir. Hedef müşterilerinizin detaylı bileğilerini öğrenmeli ve segmentlere ayırmalısınız. Kâr sağlayacak müşteri, ileride ihtiyaçları arttıkça kâr sağlayacak müşteri ve kâr sağlamayan müşteri gibi kategoriler belirledikten sonra ; referans olacak müşterilerinizi de belirlemelisiniz.

Bu pazarlamanın en önemli hususu teknolojiyi iyi kullanmayı bilmenizdir. İnternet ve çağrı merkezi gibi önemli ilişki kanallarını kullanarak çalışırsanız çok daha verimli sonuçlar alacaksınız. Aksi halde eksik bilgileriniz çok olacaktır.


Kobimedya A.Ş olarak sektörde uzun yıllardır profesyonel işlere attığımız imza ve satış sonrası güçlü desteğimiz ile kurumsal firmalar tarafından dijitale yön veren şirket olarak tercih ediliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz dijital hizmetlerle şirketlerin verimliliğini artırıyoruz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara