fbpx

Nöro pazarlama nedir ? Nöro pazarlama teknikleri nelerdir ?

Nöro pazarlama ( neuromarketing ) dünyadaki gelişen piyasa şartları ve yoğun rekabet ortamında pazarlama sektörü çalışanları tarafından potansiyel müşteri davranışlarını anlamak ve çözmek amacıyla var olmaya başlamış bir kavramdır.

Nöro pazarlama , müşterinin düşündüklerini okumaya yöneliktir. Hedef kitleye bu ürünü veya hizmeti satın almalısın , buna ihtiyacın var mesajı göndermek üzerine yapılır. Aslında insanlar alışveriş yaparken ihtiyaçlarından çok bilinçaltı mekanizması ile karar verirler. Pazarlamacılar da insanların bilinçaltını çözerek , onları etkilemeye yönelik çalışmalar geliştirirler. Müşterinin aklında daha çok kalmak ve ürünlerini tercih etmesini sağlamak isterler. Bunu kimi müşteriyle duygusal bağ kurarak yapar , kimi rakiplerinden çok farklı stratejiler üreterek gerçekleştirir.

Nöro pazarlamada insan beynindeki hareketli bölgeler incelenir.

FMRI cihazı; sayesinde, deneğin hangi farklı uyarıcı sonucunda beynin hangi bölgelerini aktif olarak harekete geçirdiği tespit edilir. Bu cihaz çok pahalı bir cihaz olduğundan bu teknik yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Gözbebeği metrik; gözlerimizin büyüme ve küçülme hareketlerini ölçer. Birçok ünlü marka, bu tekniği kullanarak analiz yapmaktadır.

Göz izleme internet sayfası; ürünlerin paketleri ve raflar gibi yerlerde kullanılır. Bu uygulama araştırnaya katılan deneklerin, hangi noktaya ne kadar süre ile baktığını ölçer.

Göz hareketi cihazı ; deneklerin göz hareketlerini ölçer ve etiketlerin yerini , etkinliğini inceler. Gözler en çok nereye bakıyorsa etiket tasarımları da o bölgeye uygulanır.

SSPT; müşteri beyninin hangi tarafını daha çok kullandığını belirlemeye çalışır.


Kobimedya A.Ş olarak sektörde uzun yıllardır profesyonel işlere attığımız imza ve satış sonrası güçlü desteğimiz ile kurumsal firmalar tarafından dijitale yön veren şirket olarak tercih ediliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz dijital hizmetlerle şirketlerin verimliliğini artırıyoruz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara