fbpx

Oteller 2019 yılında nasıl tanıtım çalışmaları yapmalı?

2019 yılında turizm sektörü gelirlerinde, başta oteller olmak üzere beklenti oldukça yüksek. Ülkemizde turizmin çok iyi bir yıl geçirmesi her otel için iyi ciro anlamına gelmiyor. Sektördeki otel sayısı fazla olmasına rağmen, çok kârlı bir sektör olarak bilinmesinden dolayı sektöre her gün yeni oteller eklenmektedir. Bu durum da rekabeti artırmaktadır. Sektörde bu kadar fazla otel olmasına rağmen, siz nasıl ön plana çıkıp sezonu iyi geçirmeyi planlıyorsunuz?

Her bölgenin, her otelin dinamikleri farklıdır. Bu yüzden bir birlik veya derneğin, toplu olarak aldığı kararlar neticesinde, bir firma ile çalışmaya karar vermeyin. Bu tarz reklam çalışmalarında fiyattan daha fazla yaratıcılığa ve alacağınız faydaya odaklanın. Başka bir otelin yaptığı çalışma sizin oteliniz için uygun olmayabilir. Bu durumları iyi değerlendirin.

Otellerin dijital alanda yapması gereken çalışmalar.

Google optimizasyon: Google’ın reklamlarını sağ taraftan kaldırması ve rekabetin çok fazla artması sonucunda, sektörde hedeflenen kelimelerde Google’da üst sıralarda çıkmak daha da paha biçilemez bir reklam çalışması haline geldi. Bu yüzden doğru bir şekilde yapılan optimizasyon çalışması otelinize değer katarken, yanlış yapılan Google optimizasyon çalışmaları otelinize çok zarar verir.

Sosyal medya: Doğru yönetilen sosyal medya hesapları oteliniz için çok iyi bir tanıtım mecrası olabilir. Önemli olan sosyal medya hesaplarınızdaki takipçi sayınızın sadece yüksekliği değil, hedef müşterileriniz ile etkileşiminizin yüksek olmasıdır.

Otel fotoğraf çekimi: Kesinlikle olması gereken bir diğer çalışma, iyi çekilmiş fotoğraflardır. Eğer iyi çekilmiş fotoğraflarınız yoksa otelinizi sürekli olarak sözlerle anlatmaya çalışırsınız. Örneğin oteliniz denize yakınsa mutlaka konumunuzu havadan yapılan bir çekimle müşterilerinize anlatınız.

Otel tanıtım filmi: Fotoğrafta olduğu gibi oteliniz ile ilgili otelinizi doğru anlatan iyi kurgulanmış bir tanıtım filmi de müşterilerin tercih yapmasını kolaylaştıracaktır.

Oteliniz hakkında çıkan sonuçlar: Müşterileriniz, otelinizin adını Google’a yazdıklarında çıkan sonuçlar olumsuzsa sizin otelinizi tercih etmek istemezler veya siz fiyatınızı düşürüp müşterilerin tercih etmesini sağlamaya çalışırsınız. Otelinizin adı Google’a yazıldığında çıkan hiçbir sonuç yoksa bu durum da müşteri kaybına neden olur. Otelinizin adı Google’a yazıldığında sonuçlar olumluysa, müşteriler sizi tercih etmek ister, fiyat her zaman ikinci planda kalır.

Oteliniz hakkında yapılan yorumlar: Tripadvisor, Booking vb. platformlar artık herkes tarafından kullanılıyor ve yapılan yorumlar önemseniyor. Bu yüzden bu platformlarda oteliniz ile ilgili yapılan yorumlar sezonu nasıl geçireceğinizi de ciddi bir şekilde etkiliyor. Pozitif otel yorumlarınız, otel içindeki personelin eğitilmesi ile başlayan bir süreçtir.

Web sitesi: Otelinize ait yapılmış iyi bir web sitesi, Google’da bulunduğunuz lokasyonla ile ilgili aramalarda çıkıyorsa, farklı rezervasyon platformlarından yapılacak rezervasyonların önüne geçerek, fazladan komisyon ödemekten kurtulursunuz. Müşteriler rezervasyonlarını sitenizden yaparlar.

Google harita: Son zamanlarda Google’ın daha da geliştirdiği eski adıyla Google maps, yeni adıyla Google Business kaydınız mutlaka olmalıdır. Bu sayede, otelinizin lokasyonu ile ilgili yapılacak aramalarda çıkma olasılığınız artacaktır. Tüm bu hizmetlerde profesyonel bir çalışmaya ihtiyaç duyuyorsanız bize bu linkten ulaşınız.

tr_TRTurkish
Hemen Ara