fbpx

Oteller için dijital itibar neden önemlidir?

Türkiye’de turizm sektöründe yaşanan hareketlilik beraberinde yerli, yabancı birçok firmanın bu sektörde faaliyet göstermeye başlamasını sağlamıştır. Bu durum daha hızlı büyüme ile sektörde yoğun rekabeti getirmiştir. Müşteriler ise turizm harcaması yapmadan önce geleneksel yöntemleri terkederek farklı turizm lokasyonları deneyimlemeyi tercih etmeye başlamıştır.

Turizm sektöründeki bu rekabet ortamında, otellerin geleneksel pazarlama yöntemi olan gazete, dergi reklamlarından uzaklaşarak dijital yöntemlere yönelmeye başladığı görülmektedir. Bu dijital reklamların başında Google, Facebook, Instagram reklamları gelmektedir. Dijital mecralarda reklam vermek yadsınamaz bir gerçektir. Ancak çoğu otelin bu noktada yaptığı yanlışlardan biri de, dijital reklamın sadece bu mecralara verdikleri reklamlardan ibaret olduğunu sanmaları. Oysa ki oteller daha efektif sonuçlar alabilmek için itibar yönetimine önem vermeliler. Geçici olarak verilen reklamlar geçici bir popülerlik oluşturur. Asıl kalıcı olan değer itibardır. Bir kullanıcı merak ettiği veya reklamını gördüğü otelin ismini Google’a yazarak otelin dijital itibarına anında ulaşıyor.  Çıkan sonuçlar doğrultusunda kararları olumlu/olumsuz yönde değişebiliyor. Bu yüzden otel sahiplerinin dijital itibarını kontrol etmesi ve yönetebilmesi çok önemli. Otelinizde yaşanan olumsuz bir olay dijital ortamda büyük bir krize dönüşebilir, çok düşük cirolar yapmanıza neden olabilir.

Dijital itibarınız için neler yapabilirsiniz?

Öncelikle yapmanız gereken, Google’a otel isminizi yazarak en azından çıkan sonuçlar içinde ilk 2 sayfayı inceleyin. Eğer olumsuz çıkan sonuçlar varsa, bu sitelerdeki yazıları veya yorumları nasıl kaldırabileceğinizi araştırın. Eğer sitelerden yorumları veya içerikleri kaldıramıyorsanız, içeriklerin en azından 4. veya 5. sayfalara düşmesini sağlayabilmek için stratejiler geliştirin. Bir araştırmaya göre, kullanıcılar ilk 2-3 sayfadan sonra çıkan sonuçlarla çok fazla ilgilenmemektedir. Kobimedya A.Ş. olarak 13 yıldır otellere de hizmet vermekteyiz. Bu konuda danışmanlığa ve kurumsal hizmete ihtiyacınız varsa bizimle bu linkten iletişime geçebilirsiniz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara