fbpx

Sosyal Medya Hesaplarının Güvenliği

Hepimizin internet ortamında oluşturduğu belli profiller vardır. Facebook ile başlayan bu süreç, daha sonra bilgisayar ortamından uzaklaşarak Snapchat, Instagram gibi telefon uygulamalarına da sıçramıştır. Oluşturduğumuz bu profillerde rahatça ve özgürce dolaşırken birçok özel bilgilerimizi burada kullanırız. Peki, bazen ailemizin bile bilmediği eylemlerde bulunduğumuz bu hesap, ne kadar güvenli?

Güzel Şifreler Yerine Akılcı Şifreler

İnternet ortamında dolaşırken, gizliliğe ne kadar önem veriyoruz, özel bilgilerimizi ne kadar doğru koruyoruz ve bunlar için neler yapıyoruz? Şunun farkına varmalıyız ki bu ortamdaki şifrelerimiz bizim neredeyse her şeyimizdir. Eğer bu profilleri doğru korumak istiyorsak, işe şifrelerle başlamamız gerekir. Elektronik ortamlardaki çoğu şifre hala “qwerty”,”12345″,”asdfghj” gibi ardışık harf ve rakamlardan oluşmaktadır. Bunlar tabii ki yanlış olmakla birlikte, bir çocuğun bile aklına gelebilecek şifrelerin başında gelir. Şifrelerimizi doğru belirlemek istiyorsak, ardışık kelimesini gördüğümüz anda oradan uzaklaşmamız gerekir. Bunu gerçekleştirdiğimizde şifre belirleme konusunda güzel bir başlangıç yapmış oluruz. İkinci adımda ise bizleri kişisel bilgilerimiz bekliyor olacaktır.

Bunlar genellikle “mehmet1996”, “lise numarası”, “ayşe43” gibi bizi yakından tanıyan kişilerin rahatlıkla bulabilecekleri şifrelerdir. Bu tür şifrelerden kaçınmak çok büyük önem arz eder. Çünkü bu tür şifreleri tahmin edebilen birisi, aslında internet ortamındaki tüm oluşturduğumuz profilleri ele geçirebilme potansiyelini elde eder. Doğru şifre, içerisinde hem büyük hem küçük harf, hem rakam içeren, içerisinde en az bir tane yabancı karakter bulunan şifredir. Bu şekilde oluşturduğumuz parolalarla maksimuma yakın güvenlik elde edecek, gönlümüz çok daha rahat bir şekilde bu platformlarda dolaşabileceğiz.

Her Görülene Atlamamak

Bu platformların belki de en kötü özelliklerinden birisi, reklam alabilme uğruna ilgi çekici tüm görselleri bizlerle paylaşmalarıdır. Daha sosyal olmak pahasına bu tür işlere emek veren kişiler, bunları kötü amaçlarla medya yoluyla kullanabilirler. Günümüz duyarlılığında platform yöneticileri bunları bir nebze engellemeye çalışsa da, büyük bir çoğunluğu bu engelleri geçmekte ve kullanıcılarla etkileşime girebilmektedir. Girildiği zaman bizden profilimizin giriş bilgilerini isteyebilen bu tür uygulamalar, bize belli bir yarar sağlama karşılığında aslında en önemli bilgilerimizi ele geçirme zaferine erişmiş olurlar.

Güvenilirliğini kazanmış uygulamalar olsa da, kimse bir gün onların bu profilleri kullanmayacağını garanti edemez. Bu tür uygulamalardan ne kadar uzak durursak, internet platformundaki profillerimiz bir o kadar gizli, bir o kadar güvende olur. Güvende olmak isteniyorsa, güvenlik önlemlerinden ödün verilmemelidir.

Kobimedya olarak 13 yıllık tecrübemizi müşterilerimize aktararak, müşterilerimizin sektöründe tanınır, bilinir, marka algısı pozitif yönde yüksek, kârlı şirketler haline gelmelerini sağlıyoruz. Bilişim ve medya alnında hizmet veriyor olmamız da müşterilerimize 360 derece pr hizmeti vermemizi sağlıyor. Sosyal medya danışmanlığı alan bir firmaya bilişim konusunda veya basın danışmanlığı konusunda da hizmet verebiliyoruz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara