fbpx

Sosyal Medya İle Başlayan Değişim Süreci

2000’lerden sonra hayatımıza giren sosyal medya günümüzde hala gelişmekte olan bir mecradır. Aslında bu mecra ilk kez 1971 yılında iki bilgisayarın yan yana durmak şartı ile e-mail atmasıyla başladı. Gelişmekte olan teknolojiyle de devamı hızla geldi.

Peki sosyal medya insanları nasıl değişime uğrattı?

Hemen hemen her yaş gruplarının kullandığı sosyal medya insanların birbirleriyle iletişim kurma becerilerini köreltiyor. İnsanlar dışarıda sohbet ederek vakit geçirmek yerine sosyal medya hesapları üzerinden konuşabiliyorlar. Bazıları sosyal medya kullanımında “bağımlılık” seviyesine ulaştı. Bu durum bazılarını asosyal olma durumuna getirdi.

İnsanlar günlük koşuşturmalarından ve streslerinden kurtulmak için sosyal medyaya başvuruyor fakat bu süreç onları daha da streslendiriyor. Bazı konularda da büyük ölçüde katkı sağlıyor. Hızlı bir şekilde sevdiklerinize ulaşabiliyorsunuz. Duygu ve düşüncelerinizi en hızlı biçimde paylaşıp insanların hayatlarına dokunabiliyorsunuz.

Markaların ilgisi sosyal medyaya karşı arttı

Markalar insanların sosyal medyaya karşı duyduğu ilgiden yararlanarak ürünlerini reklam yaparak sergiliyor. Böylece internet alışverişine katkı da sağlanıyor. İnsanlar çok kolay ve güvenilir bi şekilde istedikleri ürünlere ulaşabiliyorlar. Hatta memnun kaldıkları ürünler hakkında düşüncelerini paylaşıp markaların daha geniş bir kitleye ulaşmasını da sağlıyorlar.

Günlük konuşma dilimize yabancı kelimeler yerleşti

Sosyal medya da kullanılan bazı terimler de günlük konuşma dilimize yerleşmeyi başardı. Gençler arasında en yaygın olanı: stalk. Stalklamak insanların birbirini en ince ayrıntısına kadar araştırması olarak biliniyor. Başka bir örnek vermek gerekirse story de stalk gibi dilimize yerleşen yabancı kelimelerden biri.

Sosyal medya ile yardımlaşma

Son zamanlarda sık karşılaştığımız bir diğer durum ise maddi sıkıntılar ve sağlık problemi yaşayan kimselerin sosyal medya aracılığıyla ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olmasıdır. Özellikle sosyal medya kullanıcıları yardım amacıyla hesaplar açıyor.Acil kan bekleyen bireylere, durumları olmadığı için ilaç alamayanlara ve ameliyat masraflarını ödeyemeyenlere yardım eli uzanıyor.

Artılarının yanında bir o kadarda eksileri olan bu mecra gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Sosyal medya ile başlayan değişim süreci bazılarının hayatını küçük dokunuşlarla yeniden şekillendiriyor. Bazıları ise vaktinin büyük bir çoğunluğunu bu mecrada harcayarak bağımlılık derecesine ulaşıyor.

Kobimedya olarak 13 yıllık tecrübemizi müşterilerimize aktararak, müşterilerimizin sektöründe tanınır, bilinir, marka algısı pozitif yönde yüksek, kârlı şirketler haline gelmelerini sağlıyoruz. Bilişim ve medya alnında hizmet veriyor olmamız da müşterilerimize 360 derece pr hizmeti vermemizi sağlıyor. Sosyal medya danışmanlığı alan bir firmaya bilişim konusunda veya basın danışmanlığı konusunda da hizmet verebiliyoruz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara