fbpx

Sosyal Medya Krizleri

Birçok şirket ve markanın kendi adını taşıyan sosyal medya hesaplarında tüketiciye kolay ulaşım yolu, bazen ufak krizlerle çözülmesi zor bir labirent haline gelebiliyor. Doğabilecek bu krizde markanın imajını bir anda yerle bir edebilmektedir. Bununla baş edebilmenin en doğru yolu, sosyal paylaşım sitesi hesap yönetimini düzenli bir şekilde takip edip herhangi bir kriz anında doğru stratejiyi oluşturabilmek gerekir.

Kriz Anında Yapılması Gerekenler

Dijital pazarlama yöntemi şirketler için her ne kadar avantaj gibi gözükse de, zaman zaman kısa bir süre içerisinde yıllarca oluşturulmuş imajının tehlikeye girmesine neden olabilmektedir.

Herhangi bir sebeple sosyal paylaşım hesabından yapılan bir açıklama ya da takipçi yorumu krize neden olur ve anında müdahale edilmezse kriz gitgide büyüyebilir.

Sosyal Medyada Kriz Planlaması Oluşturmak

Bu tür online ortamda oluşan krizlere karşı iyi bir planlama yapıp izlenmesi gereken yolun belirlenmesi gerekir. İmaj zedeleyici mesaj veya yorumlara müdahale etme konusunda asla geç kalınmamalıdır.

Takipçilerin yaptığı yorumlara karşı şirketin imajına yakışır bir üslupla yanıt vermek, yapılan kötü yorumu silmek ya da engellemekten çok daha doğru bir yöntemdir. Doğabilecek krizinin önüne geçmek için sosyal ağ hesabınızda takipçilerin yaptığı yorumları ya da şikayetleri anında çözüme kavuşturarak ve bunu herkesin görebileceği bir şekilde yapmak şirketin imajını daha yukarılara çeker.

Yapılan her yoruma aynı yanıtı vermek yani kopyala yapıştır yapmak, kullanıcılar açısından muhatap alınmıyor mesajı olarak algılanabilir.

Kobimedya olarak 13 yıllık tecrübemizi müşterilerimize aktararak, müşterilerimizin sektöründe tanınır, bilinir, marka algısı pozitif yönde yüksek, kârlı şirketler haline gelmelerini sağlıyoruz. Bilişim ve medya alnında hizmet veriyor olmamız da müşterilerimize 360 derece pr hizmeti vermemizi sağlıyor. Sosyal medya danışmanlığı alan bir firmaya bilişim konusunda veya basın danışmanlığı konusunda da hizmet verebiliyoruz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara