fbpx

Sosyal medya siteleri kapanırsa ne yaparım?

Bir süredir sosyal medya siteleri (Facebook, Twitter, Instagram) Türkiye’de kapanma tehlikesi ile karşı karşıya. Bunun nedeni; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilgili sosyal medya sitelerinin yöneticilerinden; Türkiye’de temsilci bulundurmalarını istemelerinden kaynaklanıyor. Aslında bir muhattap sorunu var. Türkiye Cumhuriyeti bir konu hakkında sosyal medya sitelerinden talepte bulunduğunda bunu cevaplamayabiliyorlar. Eğer Türkiye’de bir temsilcisi olursa bunu cevaplamak zorunda kalacaklar. Bu durum bazen özgürlüklere müdahale olarak adlandırılsa da durum o kadar masum görünmüyor.

Sosyal medyada bazı bilgiler çok çabuk viral hale gelebiliyor. Bunlar doğru veya yalan haberler olabiliyor. Bunun ayrımı bazen herkes tarafından yapılamıyor. Bu durum da mağduriyetlere sebep oluyor. Ayrıca küresel devletler sosyal medya hesaplarını bilgi toplama, ülkelerde infial yaratabilmek, ülkeleri dizayn etmek adına da kullanıyor. Bunun kontrolü ne yazık ki yok. En son Amerikan seçimlerinde de gördük ki; Twitter Türkiye’de yapılan seçimlerde paylaşılan; ”seçimde hile var” iddialarına özgürlük bahanesiyle engel olmazken, Donald Trump’ın ”seçimde hile var” iddiasını yalan haber nedeniyle engelledi. Demek ki Twitter’ın ülkelere göre özgürlük anlayışı değişiyor. Herkes her platformu özgürce kullanmalı ancak sosyal medya firmalarının ikircikli tavrı ülkelerde infiaallere, çatışmalara, ekonomik krizlere de sebep olmaya başladı. Bu gözardı edilemez bir durum.

Sosyal medya sitesi olmazsa ne yaparım?

Peki, sosyal medya sitelerine bu kadar çok alışmışken hayatımızın vazgeçilemez bir parçası olmuşken, sosyal medya siteleri kapanırsa halk olarak ne yapacağız? Tabiki hemen yeni sosyal medya hesapları aramaya başlayacağız. Yeni bulacağımız sosyal medya sitelerinde de aynı ortamı kolay kolay bulamayacağız ve çok sıkılacağız. Firmalar reklam yapabilmek için sosyal medya hesaplarını kullanmaya başlamışken bu durumdan mahrum kalacak. Belki de eski nesil reklamcılığa (Gazete, dergi, billboard, broşür) reklamlarına geri dönecekler. İşi bilen işletmeler google optimizasyona ağırlık vererek Google’da hedef kitlesini bulmaya çalışacak. Sosyal medya siteleri kapanırsa bazı sektörler çok daralacak, bazı sektörler genişleyecek. Bu kısmen öngörülemez bir durum. Zaman bize ne olacağını gösterecek. Siz siz olun şimdiden web sitenizi düzeltmeye, Google optimizasyon konusunda hizmet almaya başlayın.

Kobimedya A.Ş. olarak 14 yıllık sektör deneyimimiz ile web tasarım, Google optimizasyon konusunda hizmet vermekteyiz. Bize iletişim sayfamızda bulunan 0850 302 15 42 numaralı telefon numaramızdan veya sağ alt köşede yer alan iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara