fbpx

Web Siteleri İçin Doğru Yaklaşımlar

İnternet tabiri caiz ise web sitesi çöplüğüne döndü. Bulunduğumuz dönemde internet kullanımı yaygınlaştı. Bu sayede hep internet kullanıcılarının hem de web site üreticilerin sayısında patlama oldu. Ancak asıl problem kullanıcı sayısının artması değil, bu artışla ters orantılı olarak kalitenin düşüşü oldu. Bu yazımızda kalitenin artırılabilmesi açısından web siteleri için doğru yaklaşımlar nelerdir konusuna değineceğiz.

Arama Motorlarının Web Site Kalitesine Etkisi

Öncelikle değinilmesi gereken faktör arama motorlarıdır. Çünkü web site sahiplerinin bel bağladığı en önemli araçtır onlar. Her ne kadar kabul etmek istemesem de web site sahipleri ziyaretçilerin ne istediğine değil, arama motorlarının ne istediğine bakıyorlar. Bu nedenle günümüz web site kalitesini belirleyen en önemli faktör haline geldi arama motorları. Kötü mü derseniz, değil tabi. Neticede arama motorlarının kurallarına uyulması ziyaretçilerin de faydasına. Ancak bize, başarı için daha farklı yaklaşım tipleri gerekiyor. SEO adı altındaki bu tip kurallar kaliteli iş çıkarmamıza etki ettiği gibi kısıtlayıcı bir faktör haline de gelebiliyor.

Kimi için geçim kaynağı olan web site yöneticiliği, kimi için sesini duyurma çabası, duygularını paylaşma olanağıdır. İşte bu noktada arama motorlarının kısıtlayıcı etkisinden söz edebiliriz. Düşünsenize internette dolaşırken bir yazı buldunuz ve bu yazı üzerine kendi web sitenizde yorum yapmak istediniz. Bu yazıdan kopyala yaptığınız anda içeriğiniz özgünlüğünü kaybediyor ve yazınız sıralamalarda hak ettiği yere ulaşamıyor.

Yeni Yaklaşımlar Nasıl Olmalıdır

Anlaşılan görev yine arama motorlarına düşüyor. Ancak yeni bir faktör devreye sokulabilir: Kullanıcı etkisi. Kullanıcı, arama motorlarına hızlı bir şekilde bilgi verebilmeli, botların yorumlamasına bırakılmamalı bu iş. Bizim görüşlerimiz etkileyebilmeli bazı şeyleri. Bu web site sahiplerine düşen bir sorumluluk olmamalı tabi. Ona göre tarayıcılar tasarlanmalı gerekirse.

Peki, burada web site sahiplerinin nasıl bir yaklaşım sergilemesi gerekiyor? Onlar da mekanik içerikler üretmekten vaz geçmeliler. Tamam, SEO kurallarına yine uyalım. Ama bu bizi doğru olanı yapmaktan alı koymasın. Daha iyi içerikler üretelim, gerçekten doğru bilgi verelim, açgözlü olmayalım her konuda her bilgiyi sunmayı hedeflemeyelim, uzmanlaşalım ki internet güvenilir bir bilgi kaynağı haline gelsin.

Yapılacak olan web siteniz , Türkiye merkezli sunucularımızdaki özel yazılımlar sayesinde sorunsuz olarak barındırılacak ve bize 7/24 ulaşarak teknik destek alabileceksiniz .

tr_TRTurkish
Hemen Ara