fbpx

Web Siteleri İçin Güvenlik Adımları

Web siteleri görsel tasarımları bakımından önemli olduğu kadar güvenliği ve yazılımı da bir o kadar önemlidir. Diğerlerine nazaran güvenlik konusu daha önemlidir, çünkü sizin hazırlamış ve yayınlamış olduğunuz site içerisinde sadece yazılım bulunmamaktadır. Web sitesinde üye olup bilgilerini paylaşan kullanıcılarda bulunmaktadır. Bu kullanıcıların bilgileri de web sitesine emanet edilmekte ve gizliliği bir o kadar önemli hale gelmektedir.

Aslında güvenlik denildiğinde sadece web sitesini korumak akla gelmemeli, kullanıcıları zora sokacak önemli bilgilerin güvenliği de dikkate alınmalıdır. İlginç olan konulardan biri ise kullandığı ya da kullanıma sunduğu web sitelerinin güvenliğinden habersiz olan insanlarında bulunmasıdır. Bu tür web siteleri kötü amaçlı insanlar için açık hedef olmaktadır.

Web Sitelerinde Güvenliği Artırma Yöntemleri

Şifreler güvenliği artırma yöntemlerinin ilk sırasında geliyor. Web sitelerinin güvenliğini sağlarken bazen küçük hatalar yapabiliyoruz. Örneğin, tahmin edilebilir ve basit şifreler ile sitemizi kendi ihmallerimiz yüzünden tehlikeye sokmaktayız. Yazılım programınızı sürekli güncel tutmak gerekmektedir. Herkesin kullandığı web site hazırlamada yardımcı olan bazı siteler (Örneğin WordPress) için geçerli olan güncellemeler yapılmazsa bazı hatalara sebebiyet verebilir.

Web siteleri 10 ve üzerinde yazılımlarla donatılmaktadır. Bu yazılımlar sürekli gelişmekte olup, bunların takibi ve güncelleştirmenin uygulanması sitenizin güvenliği açısından önemlidir. Günümüzde web sitelerinin kolay hack sebeplerinden biri olan bu tür ihmalleri biz fark etmesek de, bazı kötü amaçlı yazılım üretenler, bu platformlara uygun hazırlanan otomatik taramalar ile açık hedef haline getirmektedirler.

Diğer Uyarılar

Kullanıcı panelleri gibi birçok kişinin erişimine açık olan sitelerde tam erişim hakkına sahip olmanız önerilmektedir. Geçici haklar iptal edilebilir ve hükümsüz kılabilir olması nedeniyle tercih edilmemelidir. Otomatik aramalarda sitenizin tespit edilip kullanılamaz hale gelmesini istemiyorsanız varsayılan ayarlarını değiştirmelisiniz. Şablonları seçerken sadece güzel görünmesine aldanmayın, aktif olmasına dikkat edin.

Tema ve eklentilerin bir süredir yeni bir versiyonu bulunmuyorsa veya müşteri desteği bulunmuyorsa güncellenmiyor olabilir, bu tür temaları ve eklentileri tercih etmemeniz tavsiye edilir. Sunucu güvenliğinde dikkat edilecek husus ise tek bir sunucuya çok fazla site eklememenizdir. Sunucuda yaşanan bir aksilik veya ihmaller zinciri nedeniyle tüm siteleriniz kullanılamaz hale gelir ve sizin için maliyetli bir zarar ortaya çıkabilir. Yedekleme ise bu işin vazgeçilmezlerindendir.

Yapılacak olan web siteniz , Türkiye merkezli sunucularımızdaki özel yazılımlar sayesinde sorunsuz olarak barındırılacak ve bize 7/24 ulaşarak teknik destek alabileceksiniz .

tr_TRTurkish
Hemen Ara