fbpx

Yapımcı nedir? Film yapımcısının görevleri nelerdir?

Dünyada ve Türkiye’de milyonlarca insan televizyon seyrediyor, çekilen programlara internet yoluyla ulaşıyor, hatta programları cep telefonuna indirerek takip ediyorlar.

Bu filmlerin , belgesellerin , programların ardında görüntü yönetmeninden senariste , kurgucudan yapımcıya kadar çok fazla kişinin emeği var. Yapımcının görevlerini anlatmak oldukça detaylıdır. Bir programa en çok yapımcı katkıda bulunur.

Her şeyden önce bir yapımcı çok plânlı ve düzenli olmalıdır. Proje sorumluluğu alacak kadar özgüvenli ve iş bitirici olması gerekir. Çekilen filmin ilk çıkış fikrini düşünen ve bunu uygulamaya dönüştürüp gerçekleştiren kişidir. Fikirler, programa dönüşüp ekranda yayınlanana kadar meşakkatli bir süreçten geçer. Yapımcı; orjinal olarak bulduğu fikri tv kanalına sunar ve tv kanalı programı iç yapım olarak almazsa , yapımcı programın kanalda yayınlanması için sponsorluk arayışına da girer. Süreci başından sonuna dek takip edip, bütçe belirleyip tamamlamaya çalışır. Stresli durumlarda bulduğu yaratıcı  çözümler farkını ortaya koymasını sağlar.

Senaristin sunduğu senaryonun son halini onaylamak, yönetmen ve çekim ekibine karar vermek, finansal ve hukuki konulara hakim olmak yapımcının diğer görevlerindendir.

Özetlersek; yapımcı yapım sürecinin tamamında tüm organizasyonu sağlar, olası krizleri , idari işleri ve sorunları çözer. Bütçeyi kontrol eder. Kurgucu , yönetmen gibi çok önemli ekip personelini işe alır.

tr_TRTurkish
Hemen Ara