fbpx
درب چوبی قرمز و سفید

استراتژی های وب سایت و سئو در مدیریت هتل بوتیک (شامل تجربه)

Butik otel açanların çoğu sektörü hakkında bilgi sahibi olmadan, emeklilik hayali veya iyi bir iş olanağı olarak gördüğü için açıyor. Bu sonuç kısmen doğru. Ancak oteli açmak dışında otelin pazarlaması çok daha önemli. 2006 yılından beri dijital pazarlama sektöründeyiz. yüzlerce otelle çalıştık. Çalıştığımız otellerin büyük bir kısmından yüksek memnuniyet ve mutluluk duyuyoruz. Kendileri ile halen çalışmalarımız etkin bir şekilde devam etmektedir. Ancak son 3 yılda sektöre oldukça vizyonsuz ve bilgisiz kişilerin girdiğini gelen taleplerden anlıyoruz. Sektörde edindiğimiz tecrübeye dayanarak şunu kesinlikle söyleyebiliriz. İşin içinde olmayıp butik otel açan yeni yatırımcıların bir kısmı, zaman zaman dijital pazarlamayı küçümsüyor, bir kısmı da dijital pazarlamaya bütçe ayırmanın gereksiz olduğunu düşünerek çevresinden bir tanıdığına bu işi yaptırmaya çalışıyor.

Bahsettiğimiz otel sahipleri için instagram paylaşımları sıradan paylaşımlardır. Kendi düşüncelerine göre, bu iş kolaydır; çocuğu veya bir akrabası da yapabilir. Bu otel sahiplerinin, sosyal medya paylaşımlarının sıradan olmadığını, otele marka olmak yolunda önemli bir strateji oluşturduğunu ve otelin dijital varlığını güçlendirdiğini anlamaları önemlidir. Otelinizin sadece çocuğunuz veya akrabanız tarafından yönetilebileceği düşüncesi, işin karmaşıklığını ve potansiyel kayıpları göz ardı etmek demektir.

Belirttiğimiz karakterdeki otel sahipleri için, web sitesi de önemsizdir. Çünkü ucuza hazır bir web sitesi kurabilir. Ona göre web sitesi maliyeti artıyordur. Bu hizmetleri almazsa oteli kâra geçecektir. Ancak rezervasyonlar kendi web sitesinden değil de farklı otel satış platformlarından geldiğinde ödediği komisyonları hesaplasalar aksine kâr etmediklerini hatta bazen zarar ettiklerini göreceklerdir. İşin arama motoru sıralaması önemine hiç değinmiyoruz bile. Hazır web siteleri kullanmak, maliyeti düşük tutsa da, otelinizin marka değerini ve dijital performansını ciddi şekilde etkileyecektir.

Yazıya konu otel sahipleri, sosyal medya platformlarında yaşayacakları olumsuz bir durum karışısında yine zarar edeceklerini, isimlerinin yani dijital varlıklarının zarar göreceğini hesap etmezler. Sosyal medya platformlarında yaşanacak olumsuz durumlar karşısında bir kriz stratejisi oluşturmak ve itibarı korumak, işi yeterince bilmeyen otel sahipleri için genellikle göz ardı edilen bir konudur. Bir kriz durumunda, dijital varlık ciddi şekilde zarar görebilir ve bu da uzun vadeli kayıplara yol açabilir.

Bazı otel sahipleri de, bu gruba büyük oteller de dahil; dışarıdan alacakları dijital pazarlama hizmetini kendi bünyesine alacağı personel ile çözmeye çalışırlar. Ancak işe alımı yapan kişilerin veya otel sahiplerinin bu konuda bilgisi olmadığı için, alacakları personelde aramaları gereken kriterleri bilmezler. Zaten bu işi bilseler bu işi de kendileri yapmayı tercih ederler. Yapılacak işin bir ekip işi olduğunu ve bu ekibi oluşturmanın maliyetinin yüksekliğini hesaplamazlar. İşe aldıkları personele nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlatamazlar. Web tasarım gibi işleri IT departmanlarına vermek isterler. Ancak web tasarımının farklı tecrübeler gerektirdiğini bilmezler. Örnek: Arayüz tasarımı, kodlama, hosting bilgisi, DNS bilgisi bazen de güvenlik duvarı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Personelin ihtiyaçları olduğunda işe gelemeyebileceğini düşünmezler. Personeli yedeklemek için vereceği katkıyı bilmedikleri başka personel alırlar. Ajanstan fatura alıp gider gösterebileceklerini, maliyetin büyük oranda düşeceğini hesaplamazlar. Web sitesi tamamlandıktan sonra SEO konusundaki bilgiyi de bu konuya ekleyebiliriz.

Bu yüzden ister butik otel olsun isterse büyük bir otel iyi bir ajans ile çalışılması gerektiğini bilmelidir. Yoksa bu durum itibar, zaman ve para kaybını beraberinde kesinlikle getirir. Otel sahiplerinin hem zamanlarını daha etkin kullanmak hem de dijital varlıklarını güçlendirmek için uzman bir dijital pazarlama ajansıyla çalışmayı düşünmeleri önemlidir. İtibar kaybı, zaman kaybı ve para kaybı gibi olumsuz durumları engellemenin en etkili yolu, konuya hakim ve deneyimli bir ekiple iş birliği yapmaktır. Unutulmamalıdır ki, otel işletmeciliği sadece oteli açmakla bitmez, aynı zamanda otelinizi doğru şekilde pazarlamak da büyük bir öneme sahiptir. Dijital pazarlama stratejilerini ciddiye almak, otelinizin uzun vadeli başarısı için kritik bir unsurdur.

Dijital pazarlamanın önemini bilmiyorsanız, başka çareniz kalmadığı için bizi arayacaksanız lütfen aramayın. Önce dijital pazarlamanın önemini anlayın, dijital pazarlama konusunda bilgi sahibi olun sonrasında iletişime geçin. Çünkü dijital pazarlamayı anlamayan, bilmeyen bir müşterinin beklentisi ajans ile çalışıp 10 birim ücret ödeyeceksem en az 50 birim kazanmam gerekir şeklindedir. Bu müşteri profili ile kesinlikle çalışmıyoruz. Kendilerine tavsiyemiz, Google’a ”ucuz ajans, ucuz web sitesi yapan firmalar, ucuz seo hizmeti, ucuz sosyal medya danışmanlığı” gibi kelimeler yazarak firma bulmalarıdır. Lâkin bu düşüncedeki işletmelerin asıl amacı alacakları hizmetlerin ucuz olmasıdır.

Bizi aramasının işletmesi için faydalı olacağını düşündüğümüz hedef kitlemiz, bu işi bir proje olarak görebilecek, bu proje kapsamında kısa, orta ve uzun vadede neler yapılabileceğini anlayacak, her ay yapılacak değerlendirmelerle dijital gelişmelerini gözlemleyecek vizyon sahibi kişilerdir.

fa_IRPersian
الان تماس بگیر