fbpx

Dijital Pazarlama Stratejileri

Alıcıların ilgisini çekmek ve ürünleri satın almaya yönlendirmek için geliştirilen dijital pazarlama stratejileri mevcuttur. Özellikle pazar payının yarısına yakınının online alanlara kayması ile birlikte bu stratejilerin önemi de günden güne artış göstermektedir. Hem pazarlamacılar hem de sosyal medya uzmanlarının oluşturduğu ekipler bu alanda çalışmalarını profesyonel olarak sürdürmektedir.

Hedef Kitlesini Belirlemek

Hedef kitlesini belirlemek ve buna göre dijital pazarlama stratejileri geliştirmek en yaygın yöntemlerden biridir. Örneğin bazı ürünler sadece kadınlara özel iken bazı ürünler ise erkek ağırlıklı olarak satılmaktadır. Aynı zamanda müşteri kitlesinin yaş aralığını belirlemek ve ona göre sloganlar üretmek de mümkündür. Sadece çocuklara ya da yaşlılara satılabilecek ürünler ve sunulabilecek hizmetler de bulunmaktadır. Amaç hedef kitlesinin düşüncelerine ve duygularına hitap edip, ürünün daha çok ilgisini çekecek yaş ve cinsiyet kesimine sunulmasını sağlamaktadır.

En Uygun Slogan ve Müzikleri Kullanmak

Artık birçok pazarlama tekniğinde sadece fotoğraf değil kısa videolar da çekilmektedir. Süreleri 5 ile 15 saniye arasında değişen bu videoların viral olma ihtimali de oldukça yüksektir. Kısa, etkili ve vurucu olan videolarda dijital pazarlama stratejilerinin odak noktası olan ürünler net bir şekilde tanıtılmalıdır. Mutlaka birkaç slogandan en çok akılda kalacak olanı tercih edilmelidir. Fonda kullanılacak olan müzik de ürünün daha çok ön plana çıkmasını sağlamalıdır. Doğru sloganlar ve müzikler ile birlikte istenen başarı grafiği yakalanabilir.

Sürekli Güncelleme ve Alternatif Görseller Kullanma

Şirketlerin web sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında periyodik aralıklarla güncellemiş oldukları reklamlarda farklı görseller kullanılmalıdır. Aynı fotoğraflar belli bir noktadan sonra müşterinin algısında etkilerini yitirebilir. Bu nedenle mutlak surette birden fazla sayıda görsel hazırlanmalı, bu görseller farklı sloganlar ve metinler ile desteklenmelidir. Güncelleme sıklığı ise potansiyel alıcıları sıkmayacak ölçülerde olmalıdır.

tr_TRTurkish
Hemen Ara