fbpx

Belediye başkan adayları nasıl tanıtım çalışmaları yapmalı?

Türkiye’de yerel seçim tarihi yaklaştı. Eğer yerel seçim planlandığı gibi zamanında yapılırsa 31 Mart 2019’da halk sandıklara gidecek. Peki bu yerel seçimlerde Belediye başkan adaylarının nasıl bir tanıtım çalışması yapmaları gerekiyor?

Yerel seçimler, genel seçimlerden farklı olarak particilikten daha fazla hemşehrilik ve belediyenin hizmet götürmesi gibi faktörlerden olumlu veya olumsuz olarak etkilenmektedir. Örneğin x bir parti ile gönül bağı olan bir kişi sadece hemşehrisi olduğu için y parti adayına oy verebilir. Başka bir örnek vermek gerekirse, iyi hizmet alan x partili bir kişi y partisine oy verebilir. Kısaca yerel seçimlerde sonucu etkileyecek pek çok faktör var. Bunun yanı sıra yerel seçimlerde aday olacak belediye başkan adaylarının tanıtım çalışmaları konusunda kafaları karışık. Acaba reklamın en eski yöntemlerinden olan  broşür bastırarak tanıtım çalışmaları mı yapılmalı, yoksa çağın getirdiği teknolojilere uyarak dijital reklam çalışmaları mı yapılmalı?  En önemlisi de başkan adayları kendilerini dinleyecek, yapmak istediklerini halka anlatacak bir firma bulmakta güçlük çekiyorlar..

Belediye başkan adaylarına tavsiyemiz:

 • Hedef kitlenizi ve reklam mecralarını belirlemek amacıyla belirleyici anket ve araştırma çalışmaları yapınız.
 • Seçmenlere mesajlarınızı, yaptığınız araştırma ve anket çalışmalarından çıkan sonuçları da göz önüne alarak tekrar gözden geçirerek güncelleyiniz.
 • Rakip adayları iyi analiz ederek seçmene verdiği mesajları inceleyiniz. Rakip başkan adayının mesajlarındaki benzer mesajları bularak, kendi vereceğiniz mesajlarınızı daha da güçlendiriniz.
  Özellikle dijital mecralarda her platformun kullanım amaçlarını göz önünde bulundurarak dijital platforma uygun farklı reklamlar verin.
 • Hedef kitlenize uygun şarkı yaptırınız.
 • Sizi ve mesajlarınızı anlatan tanıtım filmi ve fotoğraf çekimi yaptırın. Özellikle tanıtım filminizi (Mesajlarınızı ve sizi iyi anlatıyorsa) tüm seçmenlerinize gösterin.
 • Eğer bir partiden adaysanız parti ile benzer mesajlarınızı daha fazla vurgulayın.
 • Özellikle ulusal basında varsa başarılarınız, hizmetleriniz ile yer almaya çalışın.
 • Sosyal medya hesaplarınızın profesyonel olarak yönetilmesini sağlayınız.
 • Eğer Google’a adınız yazıldığında olumsuz sonuçlar yer alıyorsa bu sonuçları temizlemeyi deneyiniz.

Bu konuda profesyonel reklam çalışması desteği almak isterseniz bize bu linkten ulaşabilirsiniz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara