fbpx

Geleneksel pazarlama hedefleri için inovatif pazarlama

Geleneksel pazarlama hedeflerini tutturmak için inovatif pazarlama yöntemlerine değindik. Bu yazının içinde etnik pazarlama, ağızdan ağıza reklam, internet reklamcılığı, niş pazarlama, absürd reklam, gerilla pazarlama, çöreklenme başlıklarına kısaca yer verdik.

1- Etnik pazarlama :
Bu trend ilk olarak Amerika’da başlamıştır. Etnik gruplarla, kendi ulusal dillerinde, kendi ülke kültürleri baz alınarak iletişime geçerler. Hedef müşteri ile duygusal bağ kurularak ürünlerini satmaya çalışmaktadırlar.

2- Ağızdan ağıza reklam :
Bu reklam türü ,uzun zamandır çok popüler olarak kullanılmaktadır. Müşteri deneyimleri odak noktasıdır. Bu reklamın öncüleri yaşadıkları deneyimleri, ürün ve hizmet memnuniyetlerini referans olarak topluma aktarırlar.

3- İnternet reklamcılığı :
Çok çeşitli reklam şekillerini içinde barındıran bu reklamcılık ; 2019 yılında ve önümüzdeki uzun seneler boyunca artarak kullanılmaya devam edecektir. Akıllı telefonların kullanım oranları her geçen yıl katlanarak çoğalmaktadır. Buna paralel olarak internet reklamcılığı oldukça önemli hale gelmiştir.

4- Niş pazarlama :
Kurumsal firmalara ait büyük markalar pazarda belli bir noktada yer edinmiştir. Niş pazarlama tekniğini kullanan firmalar , bu büyük markalarla hiç rekabete girmeden kendi markalarına uygun boş bir alan bularak oraya yerleşirler. Amaç büyük kalabalıklara markayı sevdirmek değildir. Az sayıda kişinin çok sevdiği marka olarak; kitlesinin isteklerini tam olarak karşılamak için belirlenen küçük bir pazardır.

5- Absürd reklamcılık :
Hedef kitlesinin beynine kazınmaya çalışan; oldukça dikkat çeken, mantıkla bağdaşmayan fikirlerle ortaya çıkan ve uygulanan reklam türüdür. İlk olarak İsviçre’de ortaya çıkan absürd reklam genellikle komiktir. Kısa zamanda büyük etki yaratmayı amaçlar. Müşterisine basit bir dil kullanarak ulaşmayı amaçlar. Yıllar sonra bile hatırlanması kuvvetle muhtemeldir.Fakat marka tüketicin aklına kazınsa da; reklamdaki ürünün tanıtımı çoğu kez yetersiz kalır.

6-Çöreklenme:
Zamanında sektöründe dev olan bir markanın, sektördeki yerini koruyamaması üzerine başka bir üretici ona çok benzediği için markanın yerine geçebilir.

7- Gerilla pazarlama :
Aslında bu pazarlama ile geleneksel pazarlamanın hedefleri aynıdır. Sadece kullanılan teknikler farklıdır. Küçük ve orta büyüklükteki firmalar için uygundur. Müşteri değerlidir onu kaybetmemek için müşteri odaklı çalışır. Onların problemlerini çok önemser . Teknolojiyi ve insan ilişkilerini kullanır.


Kobimedya A.Ş olarak sektörde uzun yıllardır profesyonel işlere attığımız imza ve satış sonrası güçlü desteğimiz ile kurumsal firmalar tarafından dijitale yön veren şirket olarak tercih ediliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz dijital hizmetlerle şirketlerin verimliliğini artırıyoruz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara