fbpx

Kriz yönetimine ne zaman ihtiyaç duyarsınız?

Kriz denildiğinde genelde herkesin aklına ekonomik kriz gelmektedir. Ancak başlıkta yazdığımız kriz yönetimi, bir firmayı ekonomik krize ve itibar kaybına neden olacak olayların henüz başlangıcındayken analiz edip müdahale etmektir. Bazen  krize neden olan olaylar, suni olarak çıkarılmış olaylardır. Bu krize bir personelinizin de sebep olabilir. Krizi ilk çıktığı andan itibaren reddetmek ve yokmuş gibi davranmak yerine krizin nedenlerinin araştırılması ve doğabilecek sonuçların iyi analiz edilerek müdahale edilmesi şarttır.

Bir olaya kriz diyebilmek için, firmayı ekonomik açıdan sıkıntıya düşürecek, müşterilerinizin algısını olumsuz yönde etkileyecek olayların başlamış olması gerekiyor. Siyasi bir olay, üretim hatası, bir söylenti, şirket yetkilisinin bir sözü bile bu krizi başlatabilir. Önemli olan müdahalede geç kalınmaması ve şirkete olan zararın en minimum düzeye indirilebilmesi, hatta mümkünse bu olayı bir kazanca çevirebilmek gerekmektedir.

Krizin şirketinize verebileceği zararlar kısaca; itibar kaybı, şirketinizle ilgili kötü algı, güven kaybetmek, ekonomik açıdan zora düşmek, ortaklar arası anlaşmazlık olarak sayılabilir. Krize müdahalede kesinlikle geç kalınmamalıdır. Özellikle günümüzde sosyal medya ile bu kadar hızlı bilginin yayıldığı bir dönemde önemsemediğiniz küçük bir olay bir çığ gibi üzerinize düşebilir. Kriz yönetiminde  yaşanan olumsuz olayı kesinlikle reddetmeyin. Çünkü günümüzde hiçbir konu gizli kalmaz. Olayı önemsizleştirmeye veya saptırmaya çalışmayın. Bu davranışlar olayın daha fazla büyümesine sebep olur.

Kriz yönetiminde mutlaka olumsuzluk başladığı anda bir kriz yönetimi departmanı kurun ve departmandaki herkesin birlikte hareket etmesini sağlayın. Kriz yönetimi için profesyonel destek alın. Kriz yönetimi için hizmet almak isterseniz bu linkten http://kobimedya.com/hizmetler/kriz-yonetimi/ hizmetimizi inceleyebilir, bu linkten http://kobimedya.com/iletisim/ bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Kobimedya A.Ş olarak sektörde uzun yıllardır profesyonel işlere attığımız imza ve satış sonrası güçlü desteğimiz ile kurumsal firmalar tarafından dijitale yön veren şirket olarak tercih ediliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz dijital hizmetlerle şirketlerin verimliliğini artırıyoruz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara