fbpx

Kurumsal sosyal medya kuralları

Sosyal medya sitesi sayısındaki artış beraberinde şirketler için karmaşaya da sebep oldu. Her sosyal medya hesabının farklı kullanım kültürüne sahip olması da bu karmaşıklığı biraz daha arttırmakta. Kurumsal olarak kullanılan sosyal medya hesaplarında belirleyeceğiniz bazı kurallar ile bu karmaşıklığı bir nebze azaltıp, kurumsal kimliğinizi hesaplarınıza yansıtabilirsiniz.

Kurumsal sosyal medya hesaplarında kullanabileceğiniz kurallar.

  • Sosyal medya hesaplarında kullanılacak logo ve kapak fotoğrafı gibi görsellerin belirleyin. Kurumsal sosyal medya hesaplarının hepsinde aynı fotoğrafları kullanın.
  • Kurumsal sosyal medya hesaplarından takip edilecek kişi ve şirketleri belirleyin.
  • Kurumsal sosyal medya hesaplarınızdan sorulara verilecek cevap kalıpları oluşturun. Bu hesaplardan verilecek cevapların hepsinde aynı kurumsallık çizgisi içerisinde cevap verilmesini sağlayın.
  • Kurumsal sosyal medya hesaplarından yer bildirimi yapmayın.
  • Kurumsal sosyal medya hesaplarında paylaşım yapacak kişi ve kişileri belirleyin. Bu sayede hesaplarınızdan kimin veya kimlerin paylaşım yaptığı belirlenmiş olur. Sosyal medya paylaşımlarınız kontrol edilebilir hale gelir.
  • Telif hakkına sahip resimleri paylaşmayın. Kurumsal fotoğraflarınızı veya ücretli olarak satılan stok fotoğraflarını satın alarak bu paylaşımları yapabilirsiniz. Google’dan bulacağınız çoğu fotoğraf telif hakkına sahiptir.
  • Kurumsal sosyal medya hesaplarınızdan, ırkçı, bir grubu veya bireyi taciz eden, aşağılayıcı söylemlerden uzak durulmalı. Nefret uyandırıcı söylemler kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Şirketiniz ile ilgili paylaşımlarda, şirketiniz için önemli gizli bilgileri vermemeye dikkat edin.
  • Paylaşmakta veya cevap vermekte tereddüt ettiğiniz içerikleri mutlaka ilgili departmanların yetkililerine danışılmasını isteyiniz.

Kobimedya olarak 13 yıllık tecrübemizi müşterilerimize aktararak, müşterilerimizin sektöründe tanınır, bilinir, marka algısı pozitif yönde yüksek, kârlı şirketler haline gelmelerini sağlıyoruz. Bilişim ve medya alnında hizmet veriyor olmamız da müşterilerimize 360 derece pr hizmeti vermemizi sağlıyor. Sosyal medya danışmanlığı alan bir firmaya bilişim konusunda veya basın danışmanlığı konusunda da hizmet verebiliyoruz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara