fbpx

Otelleri bekleyen büyük tehlikeler

Hemen hemen herkesin emeklilik hayalidir otel sahibi olmak. Dışarıdan çok kolay ve mutlu gibi görünen bu iş aslında çok zor ve meşakkatli bir iştir. En azından otellerle çok fazla çalışan bir yazılım firması olarak bu durumu öğrendik. Bu yazımızda daha çok 2014 yılında otelleri neden zor bir sezon bekliyor buna değineceğiz.

2014 turizm sezonunun açılmasına az bir süre kaldı. Oteller haldır haldır yeni sezon hazırlıklarına başladı. Sadece yaz sezonu hizmet veren küçük otel sahipleri, otellerinin bulunduğu beldelere gitti. Tatlı bir çalışma ve yeni umutlar var herkeste. Ancak 2014 yılı o kadar iyimser görünmüyor. Hatta 2014 yılını bırakın 2015 ve 2016 da oteller için kötü geçebilir. Bu durumdan neredeyse bütün oteller etkilenecek ancak bu etkiyi azaltmak tamamen otel sahiplerinin elinde.Bu durumu nasıl hafifletebilirsiniz, belki de fırsata çevirebilirsiniz bu konuya değineceğiz ama öncelikle  bu durumun nedenlerini inceleyelim. Sizler de yazımızın altına yorumlarınızı eklerseniz daha gerçekçi sonuçlara ulaşabiliriz.

1- Piyasalarda hakim olan belirsizlik: Her seçimden 3-4  ay önce ve seçimden 3-4 ay sonra  ülke genelinde iş hacmi düşer,yatırımlar azalır buna bağlı olarak nakit sıkışıklığı ortaya çıkar. Çünkü ülkede her şey belirsizdir. Kimse yatırım yapmak istemez. Herkes minimum temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır bütçede kısıntıya gider. Bunun nedeni tüketime bağlı ekonomilerde tüketim azaldıkça piyasalarda para dolaşımı azalır. Böyle durumlarda turizm ve tatil harcamaları zaruri olmadığı için daha ekonomik tatil arayışları veya günübirlik tatille giderilmeye, yani bu senede böyle idare edelim yoluna gidilir. Hatta bu seçimler o kadar kısa olmayacak. Yerel seçimler geldi geçti derken sırada genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri de var.  Bu sebeplerden dolayı geçen yıllara göre yurt içi turist sayısında minimum %20 azalma beklemeniz yerinde olacaktır.

2-Ülkemizin içinde bulunduğu durum: Ülkemiz maalesef zor bir sınavdan geçiyor. Her gün yeni bir iddia ve bu iddialara verilen cevaplar var. Twitter’ın kapatılması vb.. Bu sınavın sonucu ne olur ne olmaz kestirilmez ama çoktan yurt dışı basına yansıdı ve çoğu turistin tatil planı değişti bile. Bu durumdan dolayı yurt dışı misafirlerinizde minimum %15’lik bir düşüş bekleyebilirsiniz.

3- Kredi kartı taksit sınırlaması: Açıklanan yeni kredi kartı yasasında getirilen taksit sınırlaması maalesef tatil planlarının ertelenmesine neden oldu. Bu durumdan yurt içi müşteride minimum %8’lik bir azalma yaratacaktır.

4- Ramazan ayının yaza denk gelmesi: Ramazan ayının yazın ortasına denk gelmesinden dolayı tatil planları değişecektir. Yurt içi müşteri sayısında %20 düşüş bekleyebilirsiniz.

5- Rakiplerde ciddi artış: Herkesin hayali olan otel sahibi olma planları son yıllarda hayata geçirilmeye başlandı. Şehir hayatından sıkılan,  hem yaşayıp hem de ticaret yapabileceklerini düşündükleri otel planlarını hayata geçiren yatırımcılar veya bizim köydeki evi restore edip otel yapalım para kazanalım düşüncesi  nedeniyle dengesiz bir büyüme gerçekleşti. Bu büyümeden dolayı pasta küçüldü fiyatlar düşmeye kar marjı azalmaya  başladı.Sektör kendi kendini bitirmeye başladı. Bu durumdan dolayı cironuzda minimum %10 düşüş bekleyebilirsiniz.

6- Verilen komisyon oranları: Maalesef rezervasyon sitelerinden veya fırsat sitelerinden satış yapan oteller artan komisyon oranlarından oldukça rahatsız. Odam boş kalmasın satılsın mantığı ile yaklaşan bazı otel sahipleri %30’lara %40’lara varan komisyon oranları ödeyerek piyasa fiyatlarının altında oda veriyor. Bu durumda kar marjında azalma ve kaliteden ödün vermeye neden oluyor. Bu durumdan dolayı minimum cironuzda %15’lik bir düşüş beklemeniz yerinde olacaktır.

7- Google’ın algoritma güncellemeleri: Google azalan reklam pastasının önüne geçebilmek için, 2013 Mayıs Ay’ında bir takım algoritma güncellemeleri yaptı. Bu güncellemelerden sonra Kaliteli düzgün çalışma yapılmış,sitesine önem veren firmaların web sitesi hedef kelimelerde ciddi sayılabilecek düşüşler yaşadı ortalama olarak turizm sitelerinin %75’i bu güncellemelerden etkilenerek hit kaybı diğer bir deyişle müşteri kaybı yaşadı. Bu durumda sitesine önem veren firmalara ekstra Google Adwords maliyeti olarak yansıdı. Bu durumdan etkilenen otel sahipleri endişe etmeyin bu durum 2014 Mayıs ay’ında düzelecek Google yeni bir arama algoritmasını yayınlayacak.

Eyvahhh ne yapabilirim?

Bu kadar karamsar tablo göz önündeyken ne yapabilirim? Kapatıp gidelim o zaman dediğinizi duyar gibiyim. Bizim görüşümüz önümüzdeki 1-2 sene büyük bir devretme veya otel kapanmasına sahne olacak. Bu durumu aşabilmeniz için sizlere gelir giderinizi dengeleyin masraflarınızı kısın gibi herkesin bildiği şeyleri yazmayacağız Bilişimde neler yapabileceğinizi yazacağız.

1-Google sizi ferahlatır: Hedef kelimenizde 1. sayfada olmak size çok faza değer katar. Bu eskiden de böyleydi ama şimdi herkes farkında. Siz belki bunun farkında değilsiniz ama rakibiniz bunu biliyor olabilir. Bu yüzden bütçeniz varsa ve kalıcı olmak istiyorsanız. mutlaka profesyonel bir firma ile çalışın . Sizlere Kobimedya‘yı tavsiye edebilirim 🙂 . Şaka bir yana şöyle bir örnek verelim. Çok popüler bir aramada sitenizin 1. sayfada çıkması size prestij ve müşteri kazandırır. Çünkü herkes Google 1.sayfada olan sitelerin kaliteli olduklarını düşünür 2. sayfaya belki geçeriz ama 3. sayfaya geçmeyiz bile. Bu yüzden sizin oteliniz 1. sayfada mutlaka olmalı. Ayda 1.000 kez aranan doğru anahtar kelimede 1. sayfanın ilk 3 sırasında yer alıyorsanız ortalama her ay Google’dan 5 ile 20 arasında müşteriniz hazır demektir. Bu sayıdaki değişiklik web sitenizin içeriğine ve hedef kelimenizin doğruluğuna  göre değişmektedir. Eğer doğru hedef kelimelerde Google 1. sayfada yer alıyorsanız rakiplerinize göre minimum %20 daha fazla müşteriniz olacak ödediğiniz komisyonlarda düşüş olacak demektir. Ama bu hemen satın alındığında 1. sayfaya çıkacağınız bir hizmet olmadığı için minimum 3 ay sonra etkisini görmeye başlarsınız. Eğer bütçeniz Google optimizasyona ayıracak bütçeniz yoksa mutlaka Genel optimizasyon çalışması yaptırmanız yararınıza olacaktır.

2-Siteniz sizin oteliniz: Siteniz var mı dendiğinde çoğu kişi var der. Ama asıl soru şu olmalı siteniz işiniz için ne kadar doğru? Doğru bir siteniz varsa sitenize giren kişilerin %25’i sizin müşteriniz demektir. Ama ne yazık ki bu durum otellerde %2 veya 3’ler de  bu durumdan çıkan sonuç şudur, otelinize gelen müşteriyi kaçırıyorsunuz. Eğer siteniz kötüyse veya yoksa sizlere bu konuda da hizmet verebiliriz.

3- Belkide size rezervasyon geliyor haberiniz yok !!: Çoğu mail adresi olan firma, mail adresini müşterilerine verir internette her yere yazar, kartlara ve broşürlere bastırır ama bu mail adreslerini bir deneyeyim çalışıyor mu demek aklına gelmez. Mail adresinizin bulunduğu sunucu belki spama alındı attığınız mailler gitmiyor. Belki de mail hesabınızın kotası doldu mailler gelmiyor. Size mail atan müşteriler cevap vermiyor diye düşünüyorlarsa haksız sayılmazlar. Bunu denemenin en kolay yolu gmail ve hotmail hesaplarından kendinize mail atmanız ve mailleri cevaplayarak gelip gelmediğini kontrol etmenizdir. Eğer bu konuda sorun yaşıyorsanız da bize ulaşabilirsiniz. Eğer böyle bir sorununuz varsa ve düzeltirseniz bu sene %5 ciro artışı sizi bekliyor demektir.

4- Sosyal medya mı?: Çoğu otel sahibi sosyal medyada ne kadar takipçisi olursa o kadar fazla müşterisi olacağına inanır.  Ama bu kısmen doğru bir görüştür. Takipçilerinizi arttırmak için 10.000 takipçi 10 TL gibi saçma sapan maillere itibar ederek hesaplarınızın kapanmasına neden olmayın. Asıl olan gerçek ve sizi bilen kişilerin takip etmesidir. Bu kısa sürede olacak bir çalışma değildir. Uzun yıllara ve emeğe ihtiyaç vardır. Bu yüzden sosyal medyayı yeni müşteri kazanılacak bir yer olarak görmeyin hayal kırıklığı yaşarsınız. Sosyal medya daha önce sizi ziyaret etmiş kişilerin tekrar sizi ziyaret etmelerini sağlamanız için önemli bir yerdir. Eğer sizi ziyaret etmiş müşterilerinizin olduğu bir hesabınız varsa bu yıl diğer otellere göre %5 daha dolusunuz demektir.

5-Harita kaydı çabuk ve kolay: Hemen hemen herkesin aracında navigasyon cihazı  veya telefonunda navigasyon uygulaması mevcut. Bir de tatil için yola çıkıldıysa olmazsa olmazdır navigasyon. Müşterilerinize adres tarif ettiniz müşteri navigasyon uygulamasına yazdı otel adını veya adresini oda ne adres bulunamadı. Telefon konuşmaları uzadı. Stresiniz tavan yaptı gülen yüzünüz yavaş yavaş düşmeye başladı. Ne gerek var harita kaydınızı yapın kurtulun bu dertten Bu kaydı siz de yapabilirsiniz profesyonel bir destekte alabilirsiniz. Eğer profesyonel bir destekle bunu yaparsanız bölgenizde navigasyon cihazına otel, oteller, pansiyon, konaklama gibi kelimelerle arama yapacakların karşısına oteliniz de çıkar. Doğru yapılmış bir harita kaydı ile yıllık cironuzda bu yıl için minimum %5’lik bir artış beklemeniz mümkün.

Şimdiden herkese iyi sezon geçirmesi dileğiyle

Tüm hizmetler 1 aylık olup, otelinize sezon öncesi yapabileceğiniz en akıllı yatırım olacaktır.

  • Dijital itibar danışmanlığı
  • Genel optimizasyon çalışması
  • Google İşletme (Harita) kaydı
  • Sosyal medya çalışması
  • Tripadvisor danışmanlığı
tr_TRTurkish
Hemen Ara