fbpx

Veri tabanlı pazarlama nedir ?

Şirketler, günümüz piyasa ortamında müşterileri hakkında çok çeşitli ve detaylı bilgiler toplayarak, onların alışkanlıklarını öğrenirler. Elde ettikleri verileri toplayarak ve yorumlayarak, müşterilerini sadakatli müşteri yapmaya çalışırlar. Bu veriler ışığında; rekabet ortamının çok yüksek olduğu piyasada şirketler, müşterilerine kendilerini özel hissettirecek uygulamalar geliştirmektedirler. Her müşteriye farklı iletişim kanalları ve mesajlarla ulaşırlar. Veritabanlarım pazarlama 2019 yılında ve ilerleyen yıllarda yaygın olarak kullanılmaya devam edecektir.

Veritabanı ; müşterileri alışkanlıklarına göre kişiselleştirilerek kaydedilmiş ve düzenlenmiş verilerden oluşur. Amaç müşterilerine daha çok fırsat ve daha avantajlı koşullar sunarak sektörlerinde öne çıkmaktır.

İnternetin büyük gelişimi sayesinde, veritabanlı pazarlama çalışmaları hız kazanmıştır. Şirketler yerel ve uluslararası pazarda kolaylıkla iletişim kurabilmektedir.

Müşterilerin taleplerini belirleyerek, müşteri bilgileri analiz edilir. Yani müşteri verilerinden bilgi elde edilir. Mevcut müşteriler ve gelecekteki müşterilerle marka sadakatini yaratmak için bu bilgiler kullanılır. Ülkemizde veritabanlı pazarlama örneği olarak Migros verilebilir. Şirket, MoneyClub kart ile müşterilerinin yaptığı alışverişlere göre müşteri profili çıkarır. Bu bilgiler ile müşterilerine ayrıcalıklı alışveriş imkânı sağlayarak; sadakatli müşteri kitlesini oluşturmaktadır.

Kobimedya A.Ş olarak sektörde uzun yıllardır profesyonel işlere attığımız imza ve satış sonrası güçlü desteğimiz ile kurumsal firmalar tarafından dijitale yön veren şirket olarak tercih ediliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz dijital hizmetlerle şirketlerin verimliliğini artırıyoruz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara