fbpx

Viral pazarlama nedir ?

Ağızdan ağıza pazarlamanın yani herkesin birbirine söylemesi ile gerçekleştirilen pazarlamanın, web üzerinden elektronik mesajlar yoluyla yayılmasına viral pazarlama denir. Bir nevi virüs gibi yayılma gerçekleştiğinden bu isim verilmiştir.

Firmalar iletmek istediği mesajları yaymak için öncelikle güvenilir bir kaynak, bir isim seçerler. Çünkü güvenilir bir marka önderiyle başlayan mesajlar çok etkindir. Amaç zincir oluşturarak daha çok kitleye ulaşmaktır.

Bu şekilde sadece ürünler değil firmanın sunduğu hizmetler de mesaj olarak yayılabilir. Popüler internet siteleri, sosyal medya, bloglar gibi birçok mecra viral pazarlamanın iletişim araçları olarak kullanılır.

Başarılı bir viral pazarlama kendini hemen belli eder. Sonuçları 1 hafta 10 gün içerisinde görülmeye başlanır. Viral pazarlama, e-mail, blog ve video olarak kitlelere ulaşabilir. Çeşitli kampanyalar oluşturulabilir.

Kampanyalar oluşturulmadan önce; potansiyel tüketici grupları iyi çözülmeli, özellikleri öğrenilmelidir. Ödül sunan viral kampanyalar da oldukça ilgi görmektedir.

İşletmeler; iyi bir kampanya oluşturdukları takdirde viral pazarlama ile çok kısa sürelerde büyük bir potansiyel kitleye ulaşarak hedeflerini gerçekleştirebilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kampanyanın içeriğidir. İyi plânlama yapılmalı, zamanı iyi seçilmeli, hedef kitle özellikleri analiz edilerek doğru hedef kitle belirlenmelidir. Yanlış yapılan bir çalışma firmaya olumsuz olarak dönecektir.

Viral pazarlama hizmetimiz ihtiyaçlarınız ve hedef kitleniz belirlenerek fiyatlandırılmaktadır. Bu hizmeti Kobimedya A.Ş firmamızdan almak için bizimle iletişime geçiniz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara