fbpx

Bütünleşik pazarlama nedir?

Bütünleşik pazarlama; bir organizasyonun bütün iletişim etkinliklerinin yönetildiği bir süreci ifade eder. Kurumların reklam çalışmalarının hepsini bir reklam ajansına vermesidir. Firmaların çoğu tam tersi uygulama yaparak aslında büyük yanlış yapmaktadırlar. Firmanın pr çalışmalarını bir pr firmasına verirken, satış-pazarlama birimi başka bir yön çizmekte potansiyel müşteri için istenen ortak amaçtan uzaklaşılmakta , bir türlü istenen tepkilere ulaşılamamaktadır.

Oysa yapılması gereken firmanın tek sesi olmasını başarabilmek ve bu sesle tüketicilerin gözünde istenen algıya ulaşmaktır.

Bütünleşik pazarlama iletişiminde, müşteri memnuniyeti odaklı bir yaklaşım uygulanmaktadır. Bu uygulama ile firmanın kurumsal değeri rakipleri karşısında artacak , sektöründe farklılık yaratacak motivasyon ve sinerjiyi de yakalayacaktır. Bütünleşik pazarlamada müşteriye ulaşacak tüm iletişim yollarından yararlanılır. Teknoloji en üst düzeyde kullanılır. Marka konumlandırma çalışmaları yapılırken, marka ve kurum kültürü birleştirilir. Hedef müşterilerin tek tek analizi yapılır ve satın alma davranışları baz alınır.

Bu pazarlama iletişiminde elde edilen başarılar ve artan itibar net bir şekilde ölçümlenir. Hedefe yönelik çalışmaların planları yapılır ve bütçeler de bu esnada oluşturulur.

Bütünleşik pazarlama plânları , hedef tüketici ihtiyaçlarını inceleyip , psiko-sosyal yönden satın alma davranışlarına göre segmentlere ayrılır. Hedef müşterilerle iletişim sağlamak için çok çeşitli stratejiler oluşturulmalıdır. Olası kriz durumları da düşünülerek plânlar geliştirilmelidir.


Kobimedya A.Ş olarak sektörde uzun yıllardır profesyonel işlere attığımız imza ve satış sonrası güçlü desteğimiz ile kurumsal firmalar tarafından dijitale yön veren şirket olarak tercih ediliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz dijital hizmetlerle şirketlerin verimliliğini artırıyoruz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara