fbpx

Şok eden reklamlar (Shockvertising)

“ Eğer reklamcılık bir spor olsaydı, shockvertising de büyük bir ihtimalle ekstrem spor olurdu” diyor Lazar Dzamic.

Yaşadığımız her gün binlerce reklamla karşılaşıyoruz. Bu reklamlar ; hayatın her alanında önümüze çıkan, bazen çok net algılanan, bazen de bilinçaltımızı hedef alarak farkında bile olmadığımız reklamlardır. Birçok reklam birbirine benzer. Neredeyse aynı renkler, benzer hikâyeler, birbirine çok benzeyen sesler kullanılır. Bu tür reklamlar hedefe ulaşmaz, hedef müşteriler tarafından algılanamaz.

Rekabetin çok yoğun yaşandığı piyasa ortamında, şirketler marka değerlerini artırmaya çalışırken çok çeşitli reklam teknikleri kullanırlar.

Şok eden reklamlar, bu tekniklerden biridir. Tüketicilerin ilgisini çok çabuk çekmekte, toplum tarafından anında fark edilmektedir. Bu reklamda özellikle, potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek için cinsellik, aşk, kin, şiddet gibi güçlü duygular kullanılır. Birçok tüketici şiddetli tepkilerde de bulunabilir. Burada hedeflenen, müşteriye kışkırtma duygusu kullanılarak ulaşılmak istenmesidir.

Genellikle şok eden reklamlarda dikkat çeken bir husus da, gösterilen görüntü ve verilen mesajın , marka ve ürünle hiçbir şekilde uyuşmamasıdır. Çoğu kez hedef kitle markayı bu yüzden yanlış konumlandırmaktadır. Bu tür reklamlarda markanın itibarı olumsuz yönde etkilenip güçlü bir şekilde sarsılabilir.

Bazen şok eden görüntülerin yanında, şok eden kışkırtıcı kelimeler de kullanılır. Görüntü ve kelimelerin gücü ile o an büyük şok yaratılarak kitlenin reklama odaklanması sağlanır. Sektöre yeni giren veya konuşulmak isteyen markalar için uygun bir reklam şekli olabilir.


Kobimedya A.Ş olarak sektörde uzun yıllardır profesyonel işlere attığımız imza ve satış sonrası güçlü desteğimiz ile kurumsal firmalar tarafından dijitale yön veren şirket olarak tercih ediliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz dijital hizmetlerle şirketlerin verimliliğini artırıyoruz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara