fbpx

Ağızdan ağıza pazarlama nedir?

Müşterilerin aldıkları bir ürün veya hizmeti başkalarına referans olarak söylemesi bir pazarlama yöntemidir. Kısaca ağızdan ağıza pazarlama kavramıdır. WOM ( Word of Mouth)

Şirketlerin bu pazarlama yöntemini seçme nedeni; kullanıcı deneyiminin ürün hakkındaki belirsizliği ortadan kaldırarak, potansiyel müşterilerin satın alma hakkındaki kararlarını etkilemesidir.

Ağızdan ağıza pazarlama yönteminde müşterilerin ürün hakkında konuşmasının artması için sebepler yaratılır. Şirketlerin ürünleri dışında hizmetleri veya etkinlikleri için de konuşmalar yapılabilir. Bu anlatımlar sosyal ortamlardaki sohbetlerde, iş toplantılarında olabildiği gibi internet üzerinden veya cep telefonu ile de gerçekleşebilir.

Kullanıcıların yaşadıkları olumsuz bir durumu veya memnun kalınmayan bir ürünü başkalarına anlatması negatif ağızdan ağıza pazarlama, olumlu deneyimlerini paylaşması pozitif ağızdan ağıza pazarlama ismini alır.

Yapılan araştırmalara göre dünyada deneyim sonucu olumlu bildirim yapan insanların sayısı daha fazladır. Özellikle sorulmadan negatif olanı çok fazla anlatma ihtiyacı duymazlar. Sadece yaşanan olumsuzluk sıcağı sıcağına negatif konuşulur. Bir müddet sonra sorulmadıkça veya denk gelmedikçe anlatılmaz. Ancak pozitif ağızdan ağıza pazarlama mutlu ettiği için deneyim unutmaz ve coşkuyla paylaşılır.

Bireyler dışında şirketler de plânlı olarak ağızdan ağıza pazarlama yaparlar. Konu hakkında çeşitli uzmanlarla fuarlar, etkinliklerde sunumlar yaparlar. Ayrıca internet, cd, promosyon , e-mail, çağrı merkezi , web tabanlı uygulamalar ağızdan ağıza pazarlamanın diğer yollarıdır. Daha profesyonel düşünen firmalar , halkla ilişkiler şirketleri aracılığıyla bu pazarlama yöntemini kullanır.

Dijital kariyer plânı hizmetimiz kapsamında; avukat, doktor, mimar gibi profesyonel meslek grubundan, serbest meslek iş sahibi ve şirket yöneticilerine kadar çok geniş bir skalada hizmet vermekteyiz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara