fbpx

5 yıldızlı otellerin dijital pazarlama tercihleri nasıl olmalı?

Otellere uzun zamandır hizmet verdiğimiz için sektörle ilgili bilgilendirme amaçlı yazılar yazmaktayız. Ancak bu yazılarımızın en çok butik oteller tarafından okunduğunu farkettik. Bu yüzden 5 yıldızlı otellere özel bir yazı hazırladık. Burada verdiğimiz örnekler kesinlikle işini düzgün yapan firmalar tarafından yanlış anlaşılmasın. Sözümüz ajans sahibi olmayı iş gibi değil, statü olarak gören fakat işten hiç anlamayan firmalaradır.

Yazımızın başlığından da anlayacağınız gibi 5 yıldızlı otellerin dijital pazarlamaya gereken önemi vermediğini düşünmekteyiz. Bu önem vermeme bir ajans ile çalışmadığı anlamını taşımıyor. Belki de uzun yıllardır ajanslar ile çalışıyorsunuz, ancak aldığınız hizmet sadece Facebook, Instagram reklamları ile kısıtlı  kalıyor.Bunu da da size dijital pazarlama diye söylüyor olabilirler. Ancak dijital pazarlama arada size rapor adı altında gösterilen 3-4 sayfalık slaytlardan çok daha fazlası.

Dijital pazarlamadan kısa sürede büyük bir satış patlaması beklemeyin. Dijital pazarlama uzun soluklu ve süreklilik gerektiren bir iştir; markanın algılanışını da belirleyecektir. Bu yüzden doğru firma ile başlangıç çok önemlidir. Peki dijital pazarlama hangi mecraları kapsamaktadır?

Dijital pazarlama mecraları

 • Web siteniz
 • Google sıralamanız
 • Google haritanız ve yorumları
 • Sosyal medya hesaplarınız
 • Tripadvisor sıralamanız ve yorumlarınız
 • Online rezervasyon kanalları
 • Fotoğraflarınız ve videolarınız
 • Gelen mailleriniz ve verilen yanıtlar

Genelde oteller, dijital pazarlama firmasını aşağıdaki şıklara göre tercih etmektedir. Eğer bu şıklar sizi tarif etmiyorsa çok şanslısınız.

Dijital pazarlama konusunda yanlış seçimler

İleriyi göremeyen otel yöneticileri: Doğruyu sadece kendisi bilir. Kendisine göre sosyal medya çoluk çocuk işidir, otel içinde daha önemli işler vardır.

Sadece tanıdığı kişilerle iş yapmak isteyen yöneticiler: Bir kişi otelde söz sahibi olunca, mutlaka  bir arkadaşı yöneticiye ulaşır ya da yönetici olan kişi arkadaşına ulaşır. Dijital pazarlama başarısı olmayan ajans sahibi arkadaş büyük bir başarı yakalamak üzeredir. Çünkü dijital pazarlama adı altında otele bir  web sitesi yapacak ve gazetelerden, dergilerden reklam satacak, sosyal medya reklamları da verdirecek, kısaca emek harcamadan para kazanacaktır. Otelin ne kazandığı çok önemli değildir. Bu arada hiç anlamadığı web sitesini de başkasına yaptıracak; kuruma biz yaptık diyecektir.

Sadece ebeveynlerinden birinin önemli bir yerde çalışması:Bir otel yöneticisi sosyal çevresinde  önemli bir konumda çalışan biriyle tanışır. Konu konuyu açar tanışılan kişi çocuğunun reklam ajansı olduğunu söylemiştir. Reklam ajansı da çocuğa bir iş sahibi olsun diye açılmıştır zaten. Çocuk bu işten çok anladığı için değil. Otel yöneticisi de çok önemli biriyle tanıştığı için firmayı hiç araştırmadan ilk satış pazarlama toplantısında bir dijital pazarlama ajansı bulduğundan bahsedecektir. Sonunu merak ediyorsanız yukarıdaki örnekle aynıdır.

Başka bir otel ile çalışan ajans: Yukarıdaki örneklere benzer bir çalışma mantığı ile bulunan dijital ajansı duyan rakip otel, bir pazarlama stratejisi geliştirir ve dehşet bir hamleyle  otelin çalıştığı ajans ile çalışmak ister. Tabiki çalışma sonucu yine hüsrandır.

Çalışan kişilerin korkusu veya gereksiz kıskançlığı: Dijital pazarlamayı sadece sosyal medya çalışması sanan otel personeli ”eyvah işimi kaybediyorum veya bunlarda kim!! Sosyal medyayı ben daha iyi yönetirim” düşüncesi ile ajansı sürekli kötülemesi sonucu sorunların çıkması ve verim alınamayan dijital pazarlama felaketi.

Ödül aldığı için seçilen firmalar:Belki de ajansların yeni modası da budur. Eskiden bazı firmalar bunu yapabiliyorken dijital platformların gelişmesiyle yetkinliği olmayan birçok dijital ajans ödül alabiliyor. Bu ödüllerin çoğu ücret veya sponsorluk ile alınan ödüllerdir veya yurtdışında hiç var olmamış bir ödül gecesinden alınmışlardır. Sayısı çok az olan ve gerçek ödül veren, ciddi organizasyonları tenzih ederiz.

Otel genel müdürlerinin dijital pazarlamaya ilgisizliği veya dijital pazarlama ajansının neden seçildiğini sorgulamaması diğer bir seçenek olabilirdi ama onlar da kendilerine göre haklılar. Sonuçta dijital pazarlama sadece bir kelime, içeriğinde ne var kimse bilmiyor.

Kısaca olması gerekenden de bahsedelim.

Dijital pazarlama firmasının işine hakim olması neye ihtiyacınız olduğunuzu anlaması çok önemli. Size özel bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmesi gerekiyor. Sizi sadece sosyal medya reklamlarına yönlendiriyorsa emin olun istediği komisyon kazanmaktır. Sosyal medya reklamları dijital pazarlamanın bir parçası olabilir ancak herşey tamamlandığında. Ne kadar fazla dijital pazarlama firması ile görüşürseniz o kadar bilgi sahibi olur, firmalar arasındaki fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Dijital pazarlama ajansı ile görüşmeden önce mutlaka web sayfasını ziyaret ediniz. 2-3 ajans sitesinden sonra firma seçme konusunda ciddi yol almış olacaksınız. Tamamen otelinizin alacağı maksimum faydaya odaklanın. Firmanın size anlatacaklarından daha önemlidir. Toplantıyı mümkünse bir toplantı odanızda ilgili birimlerden kişilerin katılımıyla yapın. Satış pazarlama, misafir ilişkileri ve IT departmanı olabilir. Herkes aklındaki soruları sorsun ve uzun soluklu çalışılacak bu firmaları herkes tanısın.

Sormanız gereken sorular:

 • Kaç yıllık firmasınız?
 • Daha önce benzer bir otel ile çalıştınız mı? Ne kadar süre çalıştınız?
 • Siz kendi ajansınız ile ilgili ne tür dijital pazarlama çalışmaları yapıyorsunuz, neden?
 • Eğer web sitesi yaptıracaksanız, web sitesini firmanız mı yapıyor yoksa başka bir firmadan mı hizmet alıyorsunuz? Eğer başka bir firmadan hizmet alınıyorsa, size web sitesinin güncellenmesini ve sitenin sorunsuz çalışacağını nasıl garanti edecek?
 • Web sitemizin düzenli güncellenmesini istiyoruz ek maliyet alacak mısınız?
 • Eğer web sitesi ajansın sunucularında barınacaksa, web sitemizin sunucusu nerede olacak, yedek alıyor musunuz, uptime garantisi veriyor musunuz? Uptime garantisi sitenizin yayında olma oranıdır. Genelde Yıllık %99 olması gerekmektedir. Site yedeğiniz de çok önemlidir.
 • Otelimiz için dijital pazarlama önerileriniz var mı?
 • Kriz stratejileri oluşturabilir misiniz?
 • Sizce markamız nasıl algılanmalı?
 • Web sitemizin Google sıralamalarını ve site ziyaretçi istatistiklerini aylık olarak bize sunum yapabilir misiniz?
 • Google haritaların bilgilerini güncelleyerek, aylık harita görüntüleme ve ziyaretçilerin harita üzerinde hangi işlemleri yaptığını bize aylık olarak sunum yapabilir misiniz?
 • Sosyal medya hesaplarımızın son durumunu ve rakiplerimiz ile karşılaştırmasını aylık sunum olarak yapabilir misiniz?

Emin olun yukarıdaki sorulardan özellikle  istatistikle ilgili kısmına geldiğinizde, görüştüğünüz kişilerin %90 ‘nının afallamaya başladığını göreceksiniz.Çünkü hayatlarında ilk defa duyuyorlar ve daha önce böyle bir sunum yapmamışlardır.

Sorularınız sonrasında kendinize şu soruları sorun.

 • Ajans yetkilisinin verdiği cevaplar sizi ne kadar tatmin etti ?
 • Diğer görüştüğünüz ajanslar arasındaki fark neydi?
 • Firmaların verdiği fiyatlar neden farklı ? Gerekirse firmaları tekrar çağırıp fiyatlandırmanın ayrıntılarını sorun.
 • Verilen fiyatlar ne kadar sürdürülebilir? Pahalı olan iyi, uygun olan  kötü hizmet olmayabiliyor.

Verilen fiyatların diğer fiyatlardan yüksek olması

 • Ajans sahibi işi bilmiyordur. Bu yüzden işin içinden çıkamadığında personel alıyordur ve gereğinden fazla kişi çalıştırıyordur.
 • İlk defa 5 yıldızlı bir otel ile çalışacaktır. (Büyük oynuyordur.)
 • Tüm vereceği hizmetleri aracı olarak sunuyordur; hizmetleri başka firmalardan alıyordur. Kendisi sadece organizasyonu yapacaktır.
 • Size çok iyi bir referansla gelmiştir. Seçileceğinden çok emindir.

Verilen fiyatların çok düşük olması

 • Ajans sahibi teknik kısmı biliyordur.
 • İlk defa 5 yıldızlı bir otel ile çalışacaktır. (İyi bir referans almak istiyordur.)
 • İşten anlamıyordur

Önemli olanın otelinizin başarısı olduğunu unutmayın. Vereceğiniz kararla ya otelinizin bütçesini boşa harcayacaksınız ya da otelinize iyi bir gelir getirecek süreci başlatmış olacaksınız.


Kobimedya A.Ş olarak sektörde uzun yıllardır profesyonel işlere attığımız imza ve satış sonrası güçlü desteğimiz ile kurumsal firmalar tarafından dijitale yön veren şirket olarak tercih ediliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz dijital hizmetlerle şirketlerin verimliliğini artırıyoruz.

tr_TRTurkish
Hemen Ara